Týraní si o pomoc mohou říct gestem. Nezanechá stopy, agresor si ho nevšimne

Datum publikace: 29. 03. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Že během pandemie výrazně eskaluje domácí násilí, není už žádná nová zpráva. Pomoc obětem je nutná víc než kdykoli dříve. I proto se neziskové organizace napříč kontinenty snaží do povědomí dostat mezinárodní gesto #signalforhelp, které znamená žádost o pomoc ve svízelné situaci za zavřenými dveřmi. Oběť ho může snadno použít například při videohovoru, aniž by zanechala digitální stopu.

 

Stačí zvednout ruku dlaní od sebe, schovat palec do dlaně a pak kolem něj ohnout ostatní prsty. Gesto, které zobrazuje symbolické uvěznění palce v dlani, vytvořila v dubnu minulého roku nezisková organizace Canadian Women’s Foundation pro oběti domácího násilí, kterých během pandemie koronaviru celosvětově přibylo obrovské množství. Toto gesto nezanechá žádnou digitální stopu, žádné přímé důkazy, které by mohly agresora vyprovokovat. Lze jej tedy bezpečně použít v online komunikaci, případě jej i ukázat kurýrovi či sousedovi z okna. Pokud někdo gesto uvidí, měl by se s obětí snažit spojit a zjistit, co potřebuje a jak jí může pomoct. Pokud se tak stane během videohovoru, může použít nepřímé otázky, ideálně takové, které oběť pochopí, ale agresor nikoli. Pokud se rozhodne oběti zavolat po telefonu, může pokládat například uzavřené otázky, na které se dá odpovědět ano nebo ne, takže agresor, byť bude poblíž, nepochopí, na co oběť odpovídá.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/gesto-signalforhelp-zadost-o-pomoc-domaci-nasili-obeti-strach.A210323_134331_domaci_vlc?

Související články:
Muž drží ženu za krk