Traumata z dětství urychlují stárnutí  

Datum publikace: 05. 10. 2016
Periodikum:
Právo
Dětská traumata mají neblahé důsledky. Chudoba, trestající výchova či šikana ve škole a na hřišti podle americko-kanadského týmu expertů z univerzity v Britské Kolumbii zkracují délku života.

Rčení, že nějaký zvlášť nepříjemný či vysloveně traumatický zážitek nás připravil o měsíc(e) nebo rok(y) života, je podle nového zjištění vědců naprosto pravdivé. Informuje o tom deník Právo.

Bolestné a těžké zkušenosti, jimiž lidé procházejí, totiž zkracují produktivní koncová zakončení chromozomů, takzvané telomery, chránící jejich integritu a stabilitu DNA – a tím posléze způsobují předčasné stárnutí.

Silné důsledky dětských traumat

S odvoláním na odborný magazín Proceedings of the National Academy of Sciences to napsal britský deník Daily Mail. Zvlášť silné důsledky z tohoto hlediska nastávají v případě, že jsou obětmi traumat děti.

Chudoba, trestající výchova či šikana ve škole a na hřišti podle americko-kanadského týmu expertů z univerzity v Britské Kolumbii zkracují délku života. Genetici již dříve zjistili, že telomery, jimž se ve vědeckém žargonu přezdívá "tkaničky od bot", v případě poškození signalizují předčasné stárnutí.

Nyní však z podrobného zkoumání 4598 amerických důchodců vyplynulo, že za zkracováním těchto chromozomů jsou zejména psychicky zraňující události z dětství.

Celé znění článku najdete v tištěném deníku Právo: http://www.pravo.cz/

další zprávy z médií