Terezu bili rodiče, pomohl by dětský ombudsman. Ten ale Česku stále chybí

Datum publikace: 03. 05. 2022
Periodikum:
zpravy.idnes.cz
Pandemie covidu, zavřené školy i válka na Ukrajině. Poslední dva roky tvrdě podle odborníků dopadají nejen na dospělé, ale také na děti. Podle nich je nejvhodnější doba na to, aby Česko konečně mělo svůj vlastní úřad ochránce práv dětí. Ten v zemi doposud chybí, přestože je země k jeho zřízení opakovaně vyzývána lidskoprávními organizacemi.

Devatenáctiletá Tereza se chtěla vymanit z bydlení s rodiči. Ti ji totiž doma bili a nutili ji brát si neustále půjčky. Proto se dívka obrátila na úřad ombudsmana. Na ochranu dětí se zaměřuje zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Ta Tereze pomohla vyhledat nejbližší intervenční centrum, které poskytuje pomoc obětem domácího násilí. Na Šimůnkovou se obrátila také čtrnáctiletá Lucie, které se nelíbilo, že jí v dětském domově nechtěli dovolit podat si přihlášku na střední školu. Zástupkyně ombudsmana zapojila do komunikace příslušný OSPOD. Obdobných případů řešil brněnský úřad ombudsmana víc, podle výroční zprávy v roce 2021 pomohl více než osmdesáti dětem a teenagerům. Na některé případy ovšem nestačí, protože nemá dostatečné kompetence.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/detsky-ombudsman-urad-odbornici-cesko-zmocnenec-pro-lidska-prava-urad-vlady.A220426_140034_domaci_lre

Související články:

Smutný chlapec