Tablet v dětských rukou: Dobrý sluha, zlý pán

Datum publikace: 05. 09. 2017
Periodikum:
fiftyfifty.cz
Dětem se snažíme od nejrannějšího věku vštípit zásady správného chování, učíme je zdravit, bezpečně přecházet přes cestu, nebavit se s neznámými lidmi a obecně je chránit před nejrůznějším nebezpečím, které je ve světě dospělých může potkat.

Přesto však na jedno zásadní nebezpečí, které dítě ohrožuje, zapomínáme, aniž bychom si to uvědomovali nebo tomu sami přikládali váhu.

Tím jsou mobilní chytrá zařízení jako tablety, notebooky a mobily, které jsou přímo propojeny se světem internetu a sociálních sítí. Ty totiž děti od nejrannějšího věku obklopují a rodiče mnohdy žijí v mylné představě, že dítě, které umí tato zařízení ovládat, ví vše, co je třeba. Opak je bohužel pravdou! Právě v této oblasti se totiž skrývají daleko větší rizika, než si sami rodiče dovedou představit. Jak je to ve skutečnosti se zásadami správného užívání chytrých zařízení, víte, co dítě na vašem tabletu dělá a jaká rizika na něj mohou číhat?

Seznamte se proto se 4 zažitými mýty a poznejte, že zvládnutím ovládání tabletu péče o dítě a jeho vzdělávání nekončí, ale naopak, začíná.

Děti a chytrá elektronika? S pomocí rodičů ANO

Žijeme v době, kdy moderní technologie tvoří nedílnou součást našich životů a prakticky si život bez nich nedovedeme představit. Jsou našimi pomocníky, usnadňují nám práci, komunikaci i volný čas a okrajově nám mohou sloužit i jako zábava. Vyrostli jsme sice v době, kdy počítače, tablety, mobilní zařízení, internet ani sociální sítě neexistovaly, ale to nám naopak dalo prostor je správně uchopit, sžít se s nimi a zároveň respektovat správné zásady jejich užívání a internetové gramotnosti. Na druhé straně, do životů našich dětí pronikají už od nejrannějšího věku. Doslova je obklopují, děti s nimi vyrůstají a už například od dvou let je zvládnou intuitivně ovládat, často dokonce snáze a rychleji než jejich rodiče. Co však rozhodně není pro dítě intuitivní je jejich správné užívání, respektování zásad bezpečnosti a chování ve světě internetu.

Přesně na tuto tématiku a alarmující problém se snaží upozornit i nový projekt série knih s názvem „Swich z říše za monitorem" autorky Lidije Zavoralové, který je navíc jediným takto zaměřeným projektem na světě. „Řešení bezpečí dítěte v technologickém a internetovém světě není zakázat mu užívání tabletu, ale naopak, naučit ho, jak s ním správně zacházet. Mluvit s ním o možném riziku, vysvětlit mu to jednoduše, například na nějaké situaci z minulosti, kterou si dítě vybavuje. Mluvit s ním tak, aby dítě samo pochopilo, jak se má chovat a proč, aby si to spojilo s nějakým zážitkem. Rozhodně není správnou cestou tento problém opomíjet, protože dítě si cestu k tabletu najde samo a pak zde teprve hrozí opravdová rizika, například od vytvoření závislosti na chytrém zařízení, přes nechtěné zneužití platební karty rodičů až třeba k tak závažným problémům jako je kyberšikana," vysvětluje Lidija Zavoralová.

Celé znění článku najdete na: https://www.fiftyfifty.cz/tablet-v-detskych-rukou-dobry-sluha-zly-pan-2772600.php

další zprávy z médií