Surovosti doma přibylo, pomoci ublíženým od státu ubylo, ukázal rok covidu

Datum publikace: 16. 02. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Koronavirus obnažil slabiny v sociálním systému pomoci, ukazuje výzkum vědkyň ze Sociologického ústavu Akademie věd a Fakulty humanitních studií. Narostla poptávka po službách nízkoprahových pomáhajících organizací, problémem byly úpravy v provozech OSPOD, soudů či policie. „Soudy prakticky nesoudily a vydávaly jen předběžná opatření,“ říká socioložka Blanka Nyklová.

 

Odbornice na výzkumu o násilí na ženách v souvislosti s koronavirovou pandemií pracovaly rok. Zahrnuly do něj nejen zkušenosti nízkoprahových pomáhajících organizací, policie a krajských částí OSPOD, ale například i soudců. Blanka Nyklová a Dana Moree rozdělily výzkum do tří fází. Podle Nyklové to bylo především z toho důvodu, že jejich původní plán zmonitorovat jarní uzavření Česka nestačil pro celkový popis. „Potřebovaly jsme nasbírat víc dat. Během první fáze od dubna do června jsme například monitorovaly 71 případů z nízkoprahových nevládních organizací, které byly z přepisů telefonátů, chatů i z terénu,“ popsala socioložka Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Podle výzkumu problém s domácím násilím v době epidemie prohlubuje několik věcí. Jsou omezené provozy sociálních a intervenčních či azylových center, na všem se podepisuje snížená citlivost vůči násilí. „Horší je dostupnost samotné péče a služeb. Možnost terapie, někam si dojít, promluvit si o problémech. Během roku jsme několikrát zažili omezené vycházení, teď jsou zavřené okresy a to celé situaci rozhodně nepomáhá. Nízkoprahové pomáhající organizace sice spustily chaty, možnosti telefonické konzultace, ale ty jsou jen záchranná nitka, člověk toho potřebuje mnohem víc,“ vyjmenovala Nyklová. Často se také instituce neshodnou v tom, jak vážné násilí je a jestli například spadá pod možnost takzvaného vykázání. V takovém případě jde vykázat z bytu někoho, kdo je nebezpečný pro druhého ve společné domácnosti.  „Pro vykázání je třeba splňovat čtyři podmínky. Policisté nám ale třeba říkají, že pokud se člověk brání, komplikuje to podmínku jasně rozdělených rolí a někteří policisté v takovém případě vykazovat nechtějí,“ vysvětlila Dana Moree z Univerzity Karlovy.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-nasili-na-zenach-akademie-ved-univerzita-karlova-vyzkum.A210215_090005_domaci_brzy?

 

Dívka se svázanýma rukama