Specifické zlomeniny i poranění hlavy. Lékaři se učí rozpoznat týrané děti

Datum publikace: 11. 07. 2021
Periodikum:
dnes.cz
Některá zranění jsou pro týrání malých dětí specifická. Rozpoznat je můžou lékaři, kteří jsou často jediní, kdo může zakročit a dětským obětem pomoct. I proto motolští radiologové připravili manuál, který zdravotníky učí, na jaká poranění si dávat pozor a co dělat, pokud pojmou podezření na týrání.

Na urgentní příjem v noci přichází maminka s plačícím měsíčním dítětem v náručí. Všimla si, že dcera nehýbe pravou nožičkou a má oteklý bérec. Maminka vypadá ustaraně, je to její druhé dítě, je tedy už na leccos zvyklá, ale toto ji vystrašilo. Dítě podle ní neutrpělo žádné zranění, jen bylo chvíli samo se starším dvouletým sourozencem.

Sloužící ortoped objednává snímek a odhaluje zlomeninu holenní kostí. S nožičkou v sádře jede dítě po několika hodinách s maminkou domů. Druhý den radiolog kontroluje snímky z uplynulé noci a u měsíčního kojence zároveň odhaluje stejný nález na jiné části kosti. Jde tedy o dvě zlomeniny s vysokou specificitou pro týrání. Jak konstatuje hlavní autorka příručky s názvem Postavme se na stranu dětí, doktorka Eliška Popelová z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, je klíčové, jak se lékaři právě v situaci, jako je tato, zachovají.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tyrani-deti-diagnostika-zobrazovaci-metody-motol.A210622_152338_domaci_vlc

Související články:
noha v sádře