Ať škola naučí děti pracovat s informacemi či kriticky myslet, chtějí rodiče

Datum publikace: 14. 04. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Přehršel zpráv, ve kterých by se měly děti vyznat. Poznat své slabé a silné stránky nebo umět obhájit svůj názor. To jsou jedny z hlavních věcí, které má základní škola podle rodičů žáky naučit. Vyplývá to z výzkumu organizace PAQ Research. Po roce distanční výuky ale rodiče častěji označovali potřebu naučit žáky se soustředěně učit a systematicky poznávat nové věci.

„Pro mě je důležité, aby syn nechodil ze školy otrávený. Tráví tam spoustu času a nechci, aby ho většina dne nebavila. Navíc je roztěkaný, když se nesoustředí, kdežto se zápalem se učí daleko lépe. Ono to heslo ‚škola hrou‘ má něco do sebe, ale samozřejmě chci, aby taky něco uměl,“ říká šestatřicetiletá Jana Dlouhá, jejíž desetiletý David chodí to čtvrté třídy. Podle výzkumu organizace PAQ Research chtějí rodiče od základní školy především připravit děti na život v informační společnosti, naučit je vyhledávat a pracovat s informacemi, kriticky myslet a umět svůj názor obhájit v diskuzi. Naopak pro ně není podstatné, aby děti škola připravovala na přijímací zkoušky nebo je učila historii o Česku.

Základní školy ale v současné době podle viceprezidenta Asociace základních škol Jaroslava Jiráska takové absolventy neprodukují. „Ve většině případů děti takové dovednosti ze základních škol nemají. Ale výzkum mě velmi mile překvapil, protože zkušenosti jsou spíš takové, že rodiče chtějí po dětech dobré známky a výkony. Změna na takové názory je velmi pozitivní a souhlasím s nimi, že by se takové věci měly děti učit,“ říká Jirásko, který je i ředitelem Základní školy Lázně Bělohrad.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vyzkum-paq-research-rodice-deti-skola-ocekavani.A210401_130131_domaci_brzy

 

Související články:
Dítě pracuje na počítači