Škola bez šikany neexistuje, v každém kolektivu se objeví alespoň posměšky, říká psycholog

Datum publikace: 08. 04. 2021
Periodikum:
budejovice.rozhlas.cz
V době covidové se šikana ze škol přelévá do kyberprostředí. Při on-line výuce nemají děti prostor k útokům, ale vynahradí si to ve volném čase. Odborníci proto očekávají, že s návratem do škol se tato skrytá a neřešená hrozba rozjede naplno a ve všech podobách.

„Šikana je velmi zprofanované slovo, dneska se za šikanu schová kdeco, ale podle definice by měla splňovat nějaké znaky. Měla by tam být dlouhodobost chování, která je zaměřená proti určitému jedinci nebo skupince osob,“ připomíná Pavel Vácha, ředitel Pedagogicko-psychologické poradny České Budějovice.

Agresor obvykle využívá k tyranizování své oběti všech dostupných prostředků. „Jedná se o opakované ubližování s cílem ranit a zesměšnit. Agresorovi to přináší určitý užitek, to znamená uspokojení, upevnění moci. Zároveň je typickým znakem to, že se oběť přestává bránit,“ dodává psycholog.

Školní prostředí je podle něj ze své podstaty šikaně nakloněné. V každé školní třídě se zárodek šikany objeví a je jen otázkou, jestli se rozvine. „Troufám si říct, že neexistuje škola bez třídy, která vykazuje šikanu. Je nesmysl tvrdit, že v nějaké škole prostě šikana není, protože každý kolektiv si projde minimálně prvním stupněm šikany, to znamená posměšky, narážky, které trvají nějakou dobu,“ zdůrazňuje.

Celý článek najdete zde: https://budejovice.rozhlas.cz/skola-bez-sikany-neexistuje-v-kazdem-kolektivu-se-objevi-alespon-posmesky-rika-8463261

Související články:
posmívání