Šíří se terorismus náctiletých, hledají se na internetu, říká odbornice

Datum publikace: 09. 06. 2022
Periodikum:
idnes.cz
Extremistické organizace míří na sociálních sítích na děti a dospívající, varuje Barbora Vegrichtová, která působila dlouhé roky u policie a nyní je bezpečnostní konzultantkou. Rodiče by podle ní neměli situaci podceňovat.

Tematiku radikalizace přibližuje mezinárodní soubor Farma v jeskyni, která v pražském Centru moderního umění DOX v polovině června představí projekt s názvem Commander. V čem je projekt unikátní?
Autor projektu Viliam Dočolomanský se inspiroval skutečným případem, který se odehrál v Estonsku v roce 2020, kdy mladý chlapec založil na internetu neonacistickou buňku a radikalizoval své vrstevníky. Projekt Commander je v České republice skutečně ojedinělý. Vedle své umělecké hodnoty má rovněž nevýslovný potenciál šířit osvětu o této problematice mezi dětmi, jejich rodiči a pedagogickými pracovníky. Takto neotřelým a působivým způsobem doposud nikdo tuto problematiku neotevřel. Věřím, že se tento umělecký počin stane stimulem pro širší a meziresortní debatu o této problematice a pomůže hlavně v oblasti předcházení případů radikalizace a extrémnímu násilí mezi dětmi a mládeží.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/rozhovor-psycholozka-deti-extremismus.A220607_185537_zdravi_pet

Související články:

chlapec