Sebepoškozování není rozmar! Průvodce pro děti, rodiče a učitele

Datum publikace: 10. 02. 2017
Periodikum:
Šance Dětem
Sebepoškozování není rozmar! - průvodce pro děti, rodiče a učitele na CD. „Sebepoškozování zahrnuje různé formy záměrného ubližování si a zraňování vlastního těla, aniž by toto jednání vědomě sledovalo záměr ukončit život,“ uvedla ředitelka Dětského krizového centra PhDr. Zora Dušková.

Důvody, které vedou k sebepoškozování, souvisí nejčastěji se situací: v rodině (pocity neporozumění, rozpad rodiny, rozvod rodičů, doplnění rodiny o nevlastního rodiče, úmrtí rodiče nebo jiného člena rodiny, dysfunkční rodina, rodina, kde chybí otevřená komunikace, hádky mezi rodiči a domácí násilí, neshody se sourozenci, náhradní rodina a ústavní péče), mezi kamarády (osamělost, neshody, napodobování vzorů a získání pozornosti, obdivu), ve vlastních pocitech (emoční tíseň, psychické napětí, vnitřní neklid, pocity viny, sebetrestání, touha potrestat někoho blízkého, experimentování s vlastním tělem, nedostatek smysluplné činnosti, pocit, že jsi na své starosti sám, naměstnané emoce, dlouhodobý stres a dospívání).

Signální SOS...

Dále v nepříjemných zážitcích (týrání, sexuální zneužívání, přebíjení psychické bolesti bolestí fyzickou, šikana, negativní interpersonální zážitky, internet a sociální sítě), s jinými okolnostmi (signální SOS, vztah k vlastnímu tělu, závažná psychická porucha, snaha překračovat hranice, zásadní změny v životě, nápodoba agresivního chování a nedostatek zralejších způsobů pro řešení zátěžových situací). CD obsahuje i například doporučení dětem, shrnuto do věty Sebepoškozování není hrdinství, a mnoho dalších rad.

Vyvztekej se, vyplakej se, svěř se

„Zkus uvolnit svoje emoce jiným - zralejším a zdravějším - způsobem: vyvztekej se nahlas, vyplakej se, svěř se nebo si přímo postěžuj kamarádovi, zavolej na linku důvěry, napiš svůj problém do internetové poradny, zkus si zacvičit , zaběhat, zatančit, pustit si hudbu, aktivně relaxuj," zní další doporučení dětem.

Co je spouštědlem sebepoškozování? „Spouštěcím momentem bývají zejména silné emoce, především úzkost, hněv, pocity viny, vnitřní zmatek, chaos či jiné nepříjemné duševní stavy. Jedná se o jev, se kterým se v posledních letech setkáváme stále častěji. Navíc věk dětí, které se sebepoškozují, postupně klesá. Určit přesně počet dětí, které se sebepoškozují či sebepoškozovaly v minulosti, v podstatě nelze, jedná se o jev, který se často odehrává v utajení," uvedla ředitelka Dětského krizového centra PhDr. Zora Dušková v rozhovoru s portálem Praha4.cz.

Důležitost prevence

Důležitá je podle jejích slov prevence. A jaké jsou její možnosti? „Bezesporu to jsou harmonické vztahy v rodině, pocit sounáležitosti, přijetí, porozumění ze strany nejbližších lidí. Ale také dovednost dětí umět unést určitou zátěž, zvládat náročnější situace vhodnými způsoby, umět si poradit. A když na to nestačí dítě samo - mít důvěryhodnou blízkou osobu, jíž se lze se svými starostmi svěřit, popovídat si o tom, co dítě trápí, jak tu kterou situaci prožívá," dodala. CD si lze vyžádat na Dětském krizovém centru.

Více na portálu praha 4.cz: http://www.praha4.cz/Praha-4-poskytla-dotaci-na-CD-o-sebeposkozovani.html

Další informace na www.dkc.cz a v naší Odborné knihovně.

> další zprávy z médií