Screening sluchu u dětí. Hned v porodnici a nově i v pěti letech

Datum publikace: 12. 05. 2021
Periodikum:
maminka.cz
Provádí se u nás screening sluchu u všech kojenců? Kdy je důležitý a jak vyšetření probíhá? A jaké nejčastější vady a poruchy sluchu se objevují u miminek a batolat? Na co dávat pozor a proč je důležité případné potíže řešit s odborníky co nejdříve, vysvětlí foniatr MUDr. Tomáš Talach, PhD. z FN u svaté Anny v Brně.

V řadě zemí včetně například sousedního Slovenska je screening sluchu novorozenců povinný a nařízený zákonem. V Česku se screening sluchu provádí na základě Metodického pokynu MZČR z roku 2013, který není právně závazný a jedná se o doporučený postup. „Na některých pracovištích se realizuje již od devadesátých let. Od roku 2012 je doporučenou, ale nikoli povinnou metodou prvotního vyšetření sluchu u novorozenců a provádí se již od druhého poporodního dne. Důležitou informací je, že pro novorozence není vyšetření nijak zatěžující a trvá jen několik minut.

Vyšetření sluchu miminko nebolí

Tato doporučená forma screeningu má tři stupně. V prvním stupni se ve většině porodnic provádí vyšetření každého novorozence metodou stanovení otoakustických emisí (tzv. TEOAE),  které měří činnost vláskových buněk vnitřního ucha. Toto vyšetření se provede ještě před propuštěním maminky s dítětem domů z porodnice. „Pokud má dítě v porodnici emise neprůkazné, ještě to sice neznamená poruchu sluchu, ale je nutné provedení druhé fáze screeningu, kdy regionální ORL lékař do tří týdnů od narození prohlédne dítěti uši a buď zopakuje vyšetření emisí TEOAE, nebo sluch změří objektivní audiometrií (tzv. BERA). Pokud ani ve druhém stupni není prokázán normální sluch, je dítě odesláno na vyšší pracoviště, obvykle do fakultní nemocnice, kde je do tří měsíců od porodu provedeno podrobné testování sluchu dítěte. V případě potřeby následuje neodkladná léčba nebo kompenzace poruchy sluchu se snahou o co nejmenší opoždění vývoje řeči a komunikace dítěte,“ popisuje MUDr. Tomáš Talach, PhD., vedoucí Oddělení klinické audiologie a foniatrie Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

Celý článek najdete zde: https://www.maminka.cz/clanek/screening-sluchu-deti-v-peti-letech-porodnice-po-porodu-novorozenecky-screening-petileta-prohlidka

Děti spolu leží v posteli