Screening sluchu novorozenců  

Datum publikace: 05. 10. 2016
Periodikum:
Gong
Cílem screeningových programů vyšetřování sluchu novorozenců je včasná detekce sluchové vady a rehabilitace sluchu, komunikačních schopností a zlepšení podmínek rozvoje řeči. Skutečně účinným z hlediska záchytu trvalého postižení sluchu je pouze celoplošný screening všech novorozenců.

Evropský konsenzus doporučuje harmonogram screeningu a rehabilitace sluchu novorozenců: screening sluchu novorozenců v prvních dnech života (porodnice); dokončení diagnostiky u dětí s trvalým postižením sluchu do 3. měsíce věku; sluchová rehabilitace sluchadly do 6 měsíců věku; kochleární implantace u indikovaných dětí v 1. až 2. roce věku. Podrobně o tom informuje časopis Gong.

Ohrožení sluchového a řečového vývoje

Nenaplnění uvedeného postupu znamená ohrožení sluchového a řečového vývoje dětí s vážným trvalým postižením sluchu. Řetězec úkonů je tak stabilní, jaký je jeho nejslabší článek. Selhání kterékoli části ohrožuje konečný výstup screeningového programu. Správné fungování screeningu sluchových vad je založeno na několika obecných předpokladech: jednoduchá organizace a provedení (zavedení, provádění, vyhodnocení výsledků); komfort pro pacienta (nebolestivost, neinvazivita);medicínská výtěžnost (uspokojivá senzitivita a specifita); ekonomická únosnost (cena versus prospěch pro cílovou skupinu a společnost).

Rozlišujeme dvě základní formy screeningu sluchových vad dle cílové skupiny dětí:

1. screening sluchu rizikových dětí, který zahrnuje pouze skupinu tzv. rizikových dětí. Postup je organizačně jednodušší a ekonomicky únosnější (vyšetření zasahuje omezený počet dětí) a uplatňuje se zejména na počátku budování celoplošného novorozeneckého screeningu a v ekonomicky slabších státech;

2. celoplošný screening sluchových vad je zaměřený na celou populaci všech narozených dětí (čili také rizikových). Pouze celoplošný screening zachytí všechny děti s trvalým postižením sluchu.

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

další zprávy z médií