Samoživitelkou v krušných časech: Někdy nemáme ani na jídlo, ale přece to nevzdáme

Datum publikace: 29. 04. 2021
Periodikum:
denikn.cz
Život samoživitelek a samoživitelů se v době pandemie zkomplikoval. Mnozí přišli o práci, mají problémy splácet dluhy. Tři ženy a jeden muž popsali Deníku N své příběhy, ve kterých je koronavirus jen další epizodou, s níž se za pochodu vyrovnávají.

Alena: Jsem šťastná, že už s dětmi nežijeme v azyláku

V devatenácti letech potkala známost na jednu noc. Bylo to na večírku na druhém konci republiky. O dotyčném už nikdy neslyšela a za devět měsíců porodila dceru Valerii. O osmnáct let později bydlí Alena Tovarová v sociálním bytě v pražských Řepích se svými třemi dětmi. Dvanáctiletým Patrikem, desetiletou Izabelou a osmiletým Tadeášem. Nejstarší Valerie žije s babičkou, která si ji vzala do pěstounské péče. „Jsem šťastná, nic víc teď nepotřebuju. Máme kde bydlet. V azyláku to nebyl domov. Jeden záchod na celé patro,“ říká osmatřicetiletá vyučená cukrářka Alena. „Ne, mami! Dva záchody tam byly,“ opravuje ji Izabela. Leží na rozkládacím gauči a hádá se s Patrikem. Ten si taky vybavuje jen jednu toaletu. Tadeášovi je to jedno, celý azylový dům má spíš v mlze. Na posteli jsou naskládané všechny děti. Mezi nimi se proplétají morčata. Tadeáš skáče po posteli tak divoce, až se vyděsím, co z domácích mazlíčků zbyde. Děti mi průběžně chodí ukazovat morčata i kočky, mezitím odbíhají „krást“ do kuchyně studené lívance. Největší úlovek má Patrik. Zmocnil se šlehačky ve spreji. „Dejte si jenom málo! Vždyť jste odpoledne chtěli kompot se šlehačkou. Takhle pro vás už nebudu mít,“ napomíná je máma. Pozdě. Sprej už syčí jen naprázdno. A dlouho zase žádný nebude. „Ten chlap ani netuší, že je táta. Že jsem těhotná, jsem zjistila pozdě. Valerie se začala hlásit až ve 22. týdnu a s tím už nešlo dělat nic. A tak jsem s ní byla sama,“ vypravuje Alena. Po pěti letech potkala nového partnera.

Celý článek najdete zde: https://denikn.cz/604793/samozivitelkou-v-krusnych-casech-nekdy-nemame-ani-na-jidlo-ale-prece-to-nevzdame/?ref=tit1&fbclid=IwAR2mrwhbWGvLlaVnkmqKMiOJ-JiTI_8l_9otoJZwW-IzUg0h3os1P1Fj2tQ

Matka chová dítě