Roste počet dětí, které chtějí rodiče vzdělávat sami. Stěžují si na on-line výuku nebo nošení roušek

Datum publikace: 23. 03. 2021
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Pedagogicko-psychologické poradny zaznamenávají nárůst žádostí o domácí individuální vzdělávání. Do poraden v Praze nebo v Brně jich přišlo i o čtvrtinu víc než loni. Jako důvody uvádějí rodiče astmatické problémy v souvislosti s nošením roušek, nespokojenost se spádovou školou nebo s úrovní on-line výuky, shodují se ředitelé sedmi oslovených pedagogicko-psychologických poraden napříč republikou.

„Máme zhruba o 25 procent žádostí více než loni,“ potvrdila trend ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1,2 a 4 Galina Jarolímková.

„Zájem o individuální domácí výuku je způsoben jak epidemií, tak i nespokojeností se spádovou školou, kam dítě chodí,“ dodala. Nárůst žádostí o domácí individuální výuku registruje i brněnská poradna, která spadá pod okresy Brno-město a Brno-venkov. „V současné době je to asi o 20 procent. Celkové statistiky ale budeme mít k dispozici až na konci května,“ uvedl její ředitel Libor Mikulášek.

Nespokojenost s on-line výukou i home office

Důvody jsou podle ředitele Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny v Brně Ladislava Smékala různé. „Patří mezi ně například rodičovské obavy z návratu dítěte do běžné prezenční formy výuky z důvodu epidemických rizik, nespokojenost s rozsahem nebo obsahem a kvalitou stávající dlouhodobé on-line výuky dítěte nebo také výhodnost pro některé rodiče, kdy pracují v režimu home office nebo nejsou zaměstnáni vůbec,“ vypočítal Smékal.

„Ano i my jistý nárůst pozorujeme. Rodiče například nesouhlasí s rouškami pro děti, protože se jim z toho tvoří opary, a tak chtějí raději učit dítě doma,“ vysvětlila ředitelka karlovarské pedagogicko-psychologické poradny Jolana Mižikarová.

V minulém roce se na individuální domácí výuce podle ministerstva školství vzdělávalo 4557 dětí. „Počet žáků základních škol v posledních letech dost strmě vzrostl, protože nastoupily silné ročníky, což může být také důvod stoupajícího počtu žáků v tomto způsobu vzdělávání,“ upozornila tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/koronavirus/3286832-roste-pocet-deti-ktere-chteji-rodice-vzdelavat-sami-stezuji-si-na

Související články:
vzdělávání doma