Rodičům dochází trpělivost s kvalitou českého školství. Vzniká paralelní svět škol pro bohaté děti

Datum publikace: 19. 09. 2016
Periodikum:
ihned.ekonom.cz
V České republice roste druhé školství – hlavně pro bohaté. Rodiče totiž chtějí čím dál víc mluvit do toho, jak má vypadat výuka jejich dětí na základní škole. Stát ale nezvládá jejich požadavky vstřebat. Co s tím?

O vzniku druhého školství podrobně informuje portál ihned.ekonom.cz.

Platy učitelů, státní maturity, inkluze, tedy začleňování žáků s postižením – to jsou tři patrně nejdiskutovanější témata českého školství posledních měsíců. Hlubší a ve skutečnosti asi i palčivější problémy zůstávají v jejich stínu. Jak nedávno upozornil tuzemský odborník na vzdělání Daniel Münich, české školství nejvíc trápí odlišnost, nebo až nesmiřitelnost pohledů na roli školy a přístupů ke vzdělávání. Velké názorové rozdíly existují i uvnitř jednotlivých politických stran.

Přibývá privátních základních škol

Zatímco se veřejná debata o školství a vzdělávání dál zadrhává a rozptyluje do různých směrů, odehrává se postupná, ale o to důležitější změna. Necelých 250 let od uzákonění povinné školní docházky se čím dál víc omezuje monopol státu na to, co a jak učit. Po soukromých středních školách přibývá stále více privátních základních škol. Nový trend táhne generace současných rodičů, kteří hledají co nejkvalitnější a co nejvstřícnější způsob vzdělání pro své děti.

A chtějí ovlivňovat, jak má správná škola vypadat.

Kromě rodičů, církví a dalších zřizovatelů soukromých škol se o slovo více hlásí také velcí byznysmeni. Jak ukazuje příklad Martina Romana, někdejšího šéfa ČEZ, nemusí jim stačit role pouhých mecenášů. Chtějí nechat otisk také coby proroci nové pedagogiky.

Celé znění článku najdete na: http://ekonom.ihned.cz/c1-65439000-vzpoura-rodicu-lidem-dochazi-trpelivost-s-kvalitou-ceskeho-skolstvi

> další zprávy z médií