Rodiče se často kritizováním snaží motivovat. Dětem tím spíš srazí sebevědomí, varuje psycholožka

Datum publikace: 12. 06. 2022
Periodikum:
irozhlas.cz
Člověk by měl mít zdravou sebedůvěru a nepodceňovat se. Jak ale poznat, že jste si sami sebou jistí tak akorát? Pokud jste například před každou písemkou přesvědčení, že určitě dostanete pětku, ale vždycky máte nakonec jedničku, je jasné, že se podceňujete. Velkou roli v tom, jak se vnímáme, hrají rodiče, upozorňuje psycholožka Bára Downes v Klubu Rádia Junior.

Záleží, jestli hodně chválí, nebo naopak kritizují. „Někteří rodiče se zaměřují spíš na to, co se nepovedlo. Tím kritizováním nás chtějí vybudit a motivovat. Ale bohužel se to často mine účinkem a spíš srazí naše sebevědomí,“ podotýká Downes. „Když řeknou ‚nemohl bys mít lepší známku jako sestra?‘, chtějí, abychom si řekli ‚sakra, já to taky dokážu!‘. Ale bohužel se v nás spíš uloží komentář: ‚Aha, jsem mnohem horší než sestra, nikdy toho nedosáhnu‘,“ vysvětluje psycholožka. „To, jakými komentáři jsme obklopeni, hodně ovlivňuje to, jestli sebevědomí mít budeme, nebo ne. Ale pořád je to jen jedna z věcí.“ Záleží třeba i na tom, jaké sebevědomí mají sami rodiče. „Když vidím, jak rodič sám sebe shazuje, tak se to na mě přenáší. Učíme se, jak jednat sám se sebou, od rodičů. Pak se zdá, že jsme třeba zdědili nízké sebevědomí,“ upozorňuje Downes v Klubu Rádia Junior.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/deti-rodice-psycholozka-sebevedomi-motivaci_2206121827_kac

Související články:

Smutná dívka