Rodiče postižených dětí: Když pečujete o postižené, musíte nejprve pečovat o sebe

Datum publikace: 09. 11. 2021
Periodikum:
vlasta.cz
Eva Nemčková a Lenka Bártová založily na podzim podcast nazvaný NEEDo TALKs. Mluví v něm s lidmi, kteří pečují o někoho s postižením nebo pracují s hendikepovanými. S rodiči dětí s mentální retardací, s dětskou mozkovou obrnou, s terapeuty, s asistenty autistů. Vysílají pro lidi ze „své bubliny“, ale cílí i na zdravou populaci.

Obě dobře víte, na co se svých hostů ptát, protože samy vychováváte dcery s postižením.

Eva: V mém případě byl na začátku zpackaný porod. Dnes mám doma dvaadvacetiletou Paulínku s těžkou formou mozkové obrny, nemá úchop, hmat, nemluví, leží. Našla si způsob komunikace, díky kterému jsme schopné se dorozumět. Když to zkrátím, mám doma dítě, které bez každodenní péče nepřežije, takže mojí hlavní obavou je, aby mě moje dcera nepřežila. To je asi jediný můj strach, který v životě mám.

Jak se s ním srovnáváte?

Eva: Skoro všichni rodiče dětí s postižením, které znám, tenhle strach mají. Vědí, že je třeba s ním pracovat, ale obvykle to příliš nedělají. Zasouváme to hluboko do hlavy. Ta myšlenka tam je, ale vědomě se každé ráno nepřipravujeme na to, co se stane, až my nebudeme. Existují samozřejmě ústavy, ale naše Paulínka má zdravou sestru. Ne, že bychom ji vychovávali s tím, že se o ni jednou postará, ale trochu mě to uklidňuje.

Celý článek najdete zde: https://www.vlasta.cz/clanek/rozhovor-kdyz-pecujete-o-postizene-musite-nejprve-opecovat-sebe-20260525.html

Související články:
dívka na vozíku s otcem