Rodiče nechtějí za distanční výuku hradit vysoké poplatky. Privátní mateřské školy se obávají krachu

Datum publikace: 22. 03. 2021
Periodikum:
lidovky.cz
Mateřské školy učí od začátku března distančně. Rodiče tak musí být s dětmi doma a pomáhat jim s úkoly. Někteří z nich proto nechtějí platit vysoké školné, což pro soukromé mateřinky může být likvidační.

Už třetí týden jsou mateřské školy zavřené, což může především ty soukromé dostat do finančních potíží. Přestože akreditované dostávají státní dotace, zhruba 80 procent nákladů pokrývají příjmy ze školného. A protože se teď i děti ze školek učí novým dovednostem distančně, někteří rodiče nechtějí školné platit, nebo rovnou děti odhlašují. Povinnou docházku mají totiž jen poslední rok před nástupem do první třídy. „Postupně to na všechny soukromé školky dopadne, začnou se prodávat nebo krachovat,“ obává se ředitelka soukromých Foxíkových školek a jeslí Linda Janichová.

Pomoc není, protože se učí

O plošné finanční pomoci soukromým školkám v době pandemie ministerstvo školství neuvažuje, radí jim zažádat si jinde.

„Například lze žádat v programu Antivirus, který vyhlašuje ministerstvo práce a sociálních vědí,“ uvedl resort. „Pokud soukromá školka nemůže provozovat činnost z důvodu krizových opatření, jedná se o překážku v práci podle zákoníku práce,“ uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí s tím, že v takovém případě by na pomoc programu Antivirus zařízení dosáhlo.

Celý článek najdete zde: https://www.lidovky.cz/domov/rodice-nechteji-za-distancni-vyuku-hradit-vysoke-poplatky-privatni-materske-skoly-se-obavaji-krachu.A210319_184329_ln_domov_lros

Související články:
soukromé školky