Rodiče dětí předškolního věku, prvňáků a druháků mají nárok na ošetřovné

Datum publikace: 02. 03. 2021
Periodikum:
mesec.cz
Od 1. 3. 2021 do 21. 3. 2021 mohou ošetřovné čerpat i rodiče dětí, které navštěvují předškolní zařízení a první a druhé třídy základních škol. Ke změně pravidel v čerpání ošetřovného dochází na základě usnesení vlády č. 200 ze dne 26. února 2021 o zpřísnění karanténních opatření.

Ošetřovné může pobírat rodič dítěte navštěvujícího:

  • ZŠ od 3. třídy nepřetržitě od 21. 12. 2020,
  • 1. a 2. třídu ZŠ – platí nově od 1. 3. 2021,
  • všechny typy předškolních zařízení (školky, dětské skupiny, jesle, mikrojesle apod.) – platí nově od 1. 3. 2021.

Provoz základních škol, školek a dalších předškolních zařízení byl od 1. 3. 2021 omezen kvůli výše zmíněnému rozhodnutí vlády. Děti tak musí zůstat doma.

Výjimka platí pouze pro:

  • základní a mateřské školy při zdravotnických zařízeních,
  • školy, které fungují při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy,
  • povoleny jsou také individuální konzultace (pouze pro jedno dítě nebo žáka, provádět je smí jeden pedagogický pracovník a případně zákonný zástupce).

Na ošetřovné máte nárok během všech pracovních dní od 1. 3. do 21. 3. mimo období jarních prázdnin. Termín prázdnin je pro jednotlivé okresy vyhlášen individuálně. Jinak můžete čerpat ošetřovné po celou dobu uzavření škol. Ošetřovné vám zaniká pouze v případě ukončení zaměstnání. Doma s dítětem nemusí být po celou dobu čerpání ošetřovného vždy jen jeden z rodičů. Při péči o dítě se můžete střídat. Podmínkou je, že se můžete střídat pouze s jednou osobou a nemůžete se střídat v průběhu stejného dne.

Celý článek najdete zde: https://www.mesec.cz/clanky/rodice-deti-predskolniho-veku-prvnaku-a-druhaku-maji-narok-na-osetrovne/

Související články:
Matka s dítětem