Psychózy se poprvé projevují většinou v začátku dospělosti, říká psycholožka

Datum publikace: 24. 05. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Halucinace, pocity pronásledování a problémy v komunikaci s lidmi, to jsou jen některé příznaky, které by mohly být signálem počínajícího závažného duševního onemocnění. Mezi ty patří zejména schizoafektivní poruchy, např. schizofrenie. I zde většinou platí – čím dříve se člověk dostane do péče odborníků, tím lépe jde nemoc zvládnout.

Národní ústav duševního zdraví proto spustil pilotní projekt VIZDOM, který se zaměřuje na včasné intervence u lidí se závažným duševním onemocněním a doplňuje systém psychiatrické péče u nás. „Klientku jsme začali navštěvovat na doporučení lékaře během její hospitalizace v Bohnicích. Po těžkém průběhu závažného duševního onemocnění teď funguje v rodině i v práci,“ popisuje výsledek intervencí sociální pracovnice projektu Iva Stoklasová. Psychotické poruchy se u mužů nejčastěji projevují mezi 15 a 25 lety a u žen mezi 25 a 30 lety a mají tendence se vracet opakovaně. U klientů projektu VIZDOM se to za poslední dva roky zatím stalo jedinému z nich. Psycholožka Terézia Dlhošová to přičítá na vrub relativně krátké době fungování projektu a zároveň skutečnosti, že klienti jsou v pravidelném kontaktu s odborníky, a společně si tak mohou všimnout blížícího se propadu, který je možné už v začátku zvládnout vhodnou intervencí, včetně úpravy medikace.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: https://wave.rozhlas.cz/psychozy-se-poprve-projevuji-vetsinou-v-zacatku-dospelosti-rika-psycholozka-8495925

Dívka na pláži se dívá do dáli