Psychiatr nebere nové pacienty, psycholog nemá termín. Kde hledat pomoc, když cítíte, že už nemůžete

Datum publikace: 26. 04. 2022
Periodikum:
prozeny.cz
Duševní potíže se v Česku mohou týkat až třetiny populace. V posledních letech už se naštěstí o tomto problému mluví nahlas a lidé ochotněji hledají pomoc odborníků. Jenže covid, skokové zdražování i válka na Ukrajině se na psychickém stavu populace mohutně odrážejí, a tak je v současné době velmi těžké sehnat adekvátní pomoc. Odborníci mají dlouhé čekací doby, někteří už nové pacienty ani neberou. Přesto ale nemusíte na své problémy zůstávat sami.

Stejně jako lékaři apelují na prevenci onemocnění těla, prosazují duševní hygienu potřebnou pro zachování mentálního zdraví. A v dnešní hektické a náročné době není divu, pokud ji nezvládáte sami. „Využít odborníka k tomu, aby člověk sdílel svoje pocity, srovnal si myšlenky, zamýšlel se nad sebou a hledal nové pohledy na věc , je dobré vždy. Je tak možné lecčemus předejít. Člověk by na své obavy a strachy neměl zůstávat sám,“ říká MUDr. Olga Kunertová, členka České asociace pro psychoterapii. Jenže někdy se člověk dostane do svízelné situace, ani neví jak. I díky turbulentním událostem z poslední doby se psychické obtíže mohou projevit téměř ze dne na den. Objeví se obavy z budoucnosti , pocity, že už dál nezvládneme všechny povinnosti, únava, sklíčenost, panická ataka. Člověk potřebuje akutní pomoc, jenže dostat se k psychologovi, zejména tomu na pojišťovnu, je téměř nemožné. Odborníků na duši je ale naštěstí víc než jen psycholog nebo psychiatr. Kdo vám může ve vašem trápení rychle ulevit?

Celý článek najdete zde: https://www.prozeny.cz/clanek/psychiatr-nebere-nove-pacienty-psycholog-nema-termin-kde-hledat-pomoc-kdyz-citite-ze-uz-nemuzete-79922

Související články:

u psychologa