První třída přes počítač? Řada rodičů preferuje místo toho odklad školní docházky pro své děti

Datum publikace: 16. 03. 2021
Periodikum:
lidovky.cz
Zatímco se základní školy připravují na online zápisy do prvních tříd, řada rodičů usiluje o odklad školní docházky, třebaže to jejich potomek nepotřebuje. Dělají to kvůli covidu.

„Hodně rodičů dětí, které chodí se synem do školky, zvažuje odklad, i když ho jejich děti mít nemusí. Doufají, že za rok bude situace jiná a klidnější. Za normálních okolností by to neudělali, to jenom kvůli téhle situaci,“ říká maminka Kateřina, jejíž syn chodí do jedné z pražských školek. Rodičům vadí, že se do školy, kam by mělo jejich dítko nastoupit, nemůžou přijít předem podívat, prohlédnout si prostory a poznat budoucí učitele. „To je strašidelné. Hlavně nebudeme moct s nikým mluvit, a i když toho člověka vidíte, tak v roušce. Mimika dělá hodně a pod rouškou ji nevidíte. Je to neuvěřitelný vabank,“ svěřuje se Kateřina.

Rodiče doufají, že příští rok bude lepší a virus na ústupu nebo pryč, tedy že i nástup do škol bude snazší. Jenže aby dítě dostalo odklad, potřebuje potvrzení od lékaře a z pedagogicko-psychologické poradny. Rodiče předškoláků znepokojuje představa současné distanční výuky v prvních třídách, při které se dítě samo bez dozoru dospělého číst a psát jen stěží naučí, ale také praktické věci. Školní děti například musí nosit roušky, v mateřince však nejsou povinné. Dále vyvstává otázka odpoledního hlídání dětí, což trápí především pracující rodiče. Ve školce je mohli nechávat až do odpoledních hodin, ale školní družina teď nefunguje.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/prvni-trida-pres-pocitac-rada-rodicu-preferuje-odklad-skolni-dochazky-pro-sve-deti.A210316_101422_ln_domov_lros?

Související články:
Dívka se učí