Průzkum: V důsledku pandemie jsou děti více online, roste bezpečnostní riziko

Datum publikace: 08. 02. 2021
Periodikum:
technickytydenik.cz
Protiepidemická opatření a s nimi související distanční výuka změnila návyky nejen dospělých, ale i nejmladších dětí. Podle průzkumu provedeného společností Sophos , předním světovým dodavatelem řešení kybernetického zabezpečení, používá samostatně internet 82 % českých dětí již od věku 6 let, přičemž míra využívání stoupá s věkem na 94 % dětí ve věku 10 let.

Polovina dětí začala vlivem pandemie využívat internet častěji než dříve a režim distanční výuky upozornil na výzvy v oblasti bezpečnosti dětí na internetu a správného používání elektronických zařízení. Pouze 24 % českých rodičů vnímá riziko ohrožení dětí kybernetickými hrozbami jako vysoké, stejná skupina rodičů (23 %) jej vnímá jako nízké. Tři čtvrtiny rodičů se domnívají, že se jejich dítě doposud s žádnou hrozbou na internetu nesetkalo, ovšem nezanedbatelná část rodičů (pohybuje se mezi 10-20 % a stoupá s věkem dětí) však přiznává, že o tom nemá přehled. Pouze 44 % českých rodičů používá bezpečnostní software nebo jinou formu ochrany na zařízeních, které používají jejich děti k přístupu na internet.

Děti jsou během pandemie častěji online

Pouze 5 % nejmladších dětí (1. st. ZŠ) v České republice používá internet méně často než před pandemií, 52 % českých dětí pak používá vlivem distanční výuky a omezení jiných off-line aktivit internet častěji. V porovnání například s Polskem, kde je většina dětí (67 %) online častěji, je v České republice tento ukazatel výrazně nižší. Nárůst míry využívání internetu strmě stoupá s věkem dětí (na 77 % u dětí ve věku 10 let), jsou zde však i další vlivy - vyšší nárůst je u dětí z větších měst a také u dětí rodičů s vyšším vzděláním.

I když elektronická média poskytují mimořádné příležitosti pro lidský rozvoj, přinášejí také rizika. Oborné pediatrické posudky uvádějí, že expozice času na obrazovce (celkem TV, počítač, konzole, telefon) u dětí ve věku 5-8 let by měla být maximálně 1-2 hodiny denně a s obsahem přizpůsobeným kognitivním schopnostem dítěte. Četné studie účinků neomezeného a nekontrolovaného kontaktu s médii ukazují mnoho nepříznivých důsledků pro vývoj dítěte, jako jsou poruchy spánku a pozornosti, hyperaktivita, poruchy chování.

Celý článek najdete zde: https://www.technickytydenik.cz/rubriky/denni-zpravodajstvi/pruzkum-v-dusledku-pandemie-jsou-deti-vice-online-roste-bezpecnostni-riziko_52210.html

Děti on-line