Proč se stydíme požádat o pomoc? Životním krizím se nelze vyhnout, naučte se je zvládat

Datum publikace: 08. 03. 2022
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Na krizi se dívám jako na důsledek setkání s překážkou, kterou neumíme přiměřeně řešit,“ řekl v pořadu Balanc psychoterapeut a krizový intervent Peter Porubský. Krizím se nelze ani vyhnout, ani se na ně dokonale připravit. Můžeme se ale učit je zvládat a posilovat odolnost. Není ostuda říci si o pomoc odborníkům, často ale pomůžou i přátelé nebo rodina. Překážkami mohou být izolace, stud, příliš vysoké nároky, které máme sami na sebe. Jak se naučit zvládat krize?

„Krize je vždy velmi individuální, co u jednoho spustí krizový stav, druhého vůbec nezasáhne.“ Pro někoho je ztráta peněženky životní rána. Přijde o peníze, musí oběhat úřady, se kterými komunikuje nerad. Někdo ztrácí doklady každý měsíc a jen mávne rukou. Každý jsme jiný, máme jinou životní zkušenost, jiné obavy a silné stránky. Krize je obvykle kombinací více událostí. Často souvisí s ohrožením vztahů nebo strachem o zaměstnání. Nebo když prožíváme velké změny. Máme pocity ztráty kontroly a bezvýchodnosti. Je důležité poznat, jakým způsobem se u nás krize projevuje. Často se objeví silné emoce, se kterými si nevíme rady. Někdo začne nekoordinovaně pobíhat, někdo uklízet nebo nemůže zastavit proud řeči a pořád mluví. Mnohdy i úplně zmateně. Podle Petera Porubského lidé odkládají vyhledání pomoci.

Celý článek a rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/proc-se-stydime-pozadat-o-pomoc-zivotnim-krizim-se-nelze-vyhnout-naucte-se-je-8697798

Lidé si plácají rukama