Praha vítá plán na zrušení kojeneckých ústavů, náhradní kapacity rodinné a komunitní péče už v hlavním městě vznikají

Datum publikace: 10. 08. 2021
Periodikum:
regionpraha.cz
Páteční hlasování Poslanecké sněmovny, podle kterého mají v České republice od roku 2025 nejmenší děti do 3 let věku přestat končit v kojeneckých ústavech a dalších ústavních zařízeních, je v souladu s vizí, o kterou hlavní město dlouhodobě usiluje. Pokud novela projde Senátem, hlavnímu městu pomůže mimo jiné dostat do rodin děti z kojeneckého ústavu v Krči. Ten jako jediný v republice zřizuje přímo ministerstvo zdravotnictví, které odmítalo spolupráci na transformaci ústavu nebo jeho převzetí.

„Inspirovali jsme se ve Zlínském nebo Pardubickém kraji a víme, že se také v Praze bez kojeneckých ústavů obejdeme. Malé děti si z ústavů přes všechnu péči tet odnáší opravdu nesmírně těžké následky a kojenecké ústavy jsou velkou ostudou této země. Velice vítám, že nám přijetí zákona pomůže zrušit kojenecký ústav v Krči, který patří pod ministerstvo zdravotnictví a bohužel odmítal naše nabídky spolupráce na transformaci. Druhý pražský kojenecký ústav na Zbraslavi už proměňujeme v centrum podpory rodin. Díky zákonu bychom mohli Prahu kojeneckých ústavů úplně zbavit, a to je pro děti skvělá zpráva,” řekla radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová. Novela se týká nejen kojeneckých ústavů, ale i zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (např. Klokánků). Ani v nich by od roku 2025 neměly končit děti do 3 let věku. Ústavní péči má nahradit podpora biologických rodin a náhradní rodinná péče - adopce a pěstounská péče včetně té na přechodnou dobu, která vznikla jako alternativa kojeneckým ústavům.

Celý článek najdete zde: https://www.regionpraha.cz/zpravodajstvi/praha-vita-plan-na-zruseni-kojeneckych-ustavu-nahradni-kapacity-rodinne-a-komunitni-pece-uz-v-hlavnim-meste-vznikaji-162249/

Související články:
kojenec