Potřebuje váš pejsek trénink? Zkuste metodu pozitivního posilování

Datum publikace: 01. 09. 2017
Periodikum:
nova.cz
Vznik požadovaného chování skrze odměnu. Právě na to se zaměřuje metoda pozitivního posilování. Tato metoda je v současnosti velmi populární - nejen proto, že ji lze široce aplikovat na nejrůznější druhy zvířat.

A dokonce i na člověka, ale hlavně z důvodu, že umožňuje naučit i velmi složité vzorce chování a omezit stres, který při tréninku často vzniká.

Díky své "nenátlakovosti" vytváří metoda pozitivního posilování mezi trenérem a jeho svěřencem dobrý vztah. Existuje řada prací a experimentů, kdy byla úspěšně použita i na člověka, například pro zvýšení jeho motivace v pracovním prostředí. Uplatňuje se také při sportu - při nácviku motorických dovedností, dokonce se už začíná využívat i k práci s mentálně postiženými dětmi.

Rozhovor se zvířaty o pěti slovechZaměřuje se na ni i František Šusta, první český člen mezinárodních organizací profesionálních zvířecích trenérů, jako ABMA (trenéři zvířat ze ZOO) a IMATA (trenéři mořských savců). František Šusta metodu pozitivního posilování hojně využívá při práci se zvířaty. K tomu, aby se s nimi dorozuměl, využívá dle svých slov rozhovor složený z pěti vět: "Zvíře řekne ‚chci práci', na to člověk odpoví ‚tady práci máš'(tím, že dá podnět k chování). Zvíře odpoví ‚pracuju'(tím, že chování vykoná), na to člověk řekne ‚děláš to správně'(signálem "bridge", což je například zvuk "klikru", pomůcky pro pejskaře) a na konci jako pátý krok přijde odměna. Ta odměna sama o sobě není tím úplně hlavním, nesmírně důležitým slovem dialogu je právě onen "bridge", který označuje chvíli úspěchu," vysvětluje Šusta, který nám metodu pomohl blíže osvětlit při našem rozhovoru.

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

další zprávy z médií