Posttraumatická stresová porucha u dětí

Datum publikace: 07. 04. 2017
Periodikum:
Zdravotnické noviny
Posttraumatická stresová porucha (PTSD) u dětí je takový následek traumatické zkušenosti, který dítě nemůže zvládnout svými obvyklými adaptačními prostředky. Odborníci popisují některé diagnostické otázky PTSD u dětí a specifika terapeutického přístupu.

Co představuje trauma u dětí? Na tyto i další otázky odpovídá odborný text Doc. PhDr. Jany Kocourkové a MUDr. Jiřího Koutka, Ph. D. ve Zdravotnických novinách.

Trauma u dětí znamená z psychologického hlediska zážitek, v němž dítě prožívá ohrožení sebe nebo blízké osoby. Takovou situací může být přítomná nebo hrozící smrt, vážné fyzické zranění, znásilnění nebo sexuální zneužití. Dalšími situacemi, které vedou k takovému typu traumatického prožitku, mohou být různá neštěstí, automobilové nehody, války, nebo napadení zvířetem, šikana mezi vrstevníky a traumatická ztráta blízké osoby.

Dva typy traumatizace u dětí

Důležité je rozlišení dvou typů traumatizace u dětí. Prvním je jednorázová, nepředvídatelná událost ("šok"), která je hrozivá a katastrofická. Příkladem může být nenadálé napadení, znásilnění, náhlá neočekávaná katastrofická situace. Druhým typem je chronicky se opakující traumatická zkušenost, kterou může dítě očekávat, předpokládat, že nastane, ale nemůže ji odvrátit. Tyto zážitky nastávají často v kontextu interpersonálních vztahů s blízkými osobami a příkladem je extrémní fyzické trestání, sexuální zneužívání, přítomnost při závažných konfliktech mezi blízkými osobami, nejčastěji rodiči. Tyto typy traumatizace u dětí se mohou vyskytovat současně nebo následně a vzájemně se ovlivňují a potencují. Existuje také možnost sekundární traumatizace, například při nevhodných reakcích rodičů nebo při následném policejním vyšetřování takových událostí, či negativním dopadu na rodinu dítěte.

Výskyt PTSD v dětské populaci

Literatura uvádí, že traumatické zkušenosti jsou každý rok vystaveny miliony dětí a přibližně u 30 % těchto dětí se rozvine posttraumatická stresová porucha. Nesmíme však zapomínat na to, že u řady dalších dětí se vyvine subklinická forma této poruchy, nebo následky prožitého traumatu mají jiné projevy, než odpovídá striktně diagnostickému zařazení posttraumatické stresové poruchy. Odhad výskytu následků po prožití traumatu u dětí se odhaduje mezi 30 a 60 %. Nejméně jedno trauma utrpí kolem 15 až 43 % dívek a 14-43 % chlapců a PTSD se vyvine u 3-15 % dívek a 1-6 % chlapců (US National Center for PTSD, 2014). Vyhodnocení výskytu PTSD také ztěžuje fakt, že se tato porucha může vyskytnout opožděně po expozici traumatu a zejména u malých dětí je reference o poruše závislá na rodičích nebo jiných pečujících osobách.

Celé znění článku najdete v tištěných Zdravotnických novinách.

> další zprávy z médií