Poslanci mají poslední šanci dostat děti z kojeneckých ústavů

Datum publikace: 13. 04. 2021
Periodikum:
ditearodina.cz
Asociace Dítě a Rodina zaslala výzvu poslancům před projednáním novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Žádáme o přijetí pozměňovacího návrhu, který znemožní umisťování nejmenších dětí do ústavních zařízení. Česká republika má tak možnost udělat zásadní krok k ochraně ohrožených dětí. Jsme jednou z posledních zemí Evropy, kde není žádný věkový limit.

Vážené poslankyně, vážení poslanci,
obracíme se na vás jménem Asociace Dítě a Rodina, která sdružuje 88 organizací na ochranu ohrožených dětí v České republice, abychom zprostředkovali postoj odborné veřejnosti k umisťování dětí do 3 let do ústavní péče v souvislosti s 3. čtením novely zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí (sněmovní tisk 911).

Žádáme Vás o podporu klíčového pozměňovacího návrhu, který by od roku 2024 zamezil umisťování nejmenších dětí do 3 let do ústavní péče. Výjimku představují děti s těžkým postižením (ve 3. a 4. stupni závislosti) a děti, které jsou členy sourozenecké skupiny. Cílem je umožnit dětem vyrůstat v bezpečí rodiny. Návrh předkládají poslanci napříč politickým spektrem: Olga Richterová (Piráti), Vít Rakušan a Věra Kovářová (STAN), Helena Válková, Aleš Juchelka a Karla Šlechtová (ANO), Marián Jurečka (KDU-ČSL), Markéta Pekarová Adamová a Dominik Feri (TOP 09). Podpořilo ho také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Takto ojedinělý soulad není v naší Sněmovně zvykem, a i proto věříme, že se k návrhu připojíte.

Máte ve svých rukou unikátní možnost, jak konečně vymanit podmínky náhradní rodinné péče v České republice z praxe 50. let, kdy bylo zcela běžné řešit situaci dítěte umístěním do ústavu. Čeští i zahraniční odborníci se již desítky let shodují: ústavní péče dětem prokazatelně škodí, zejména těm nejmenším. Může totiž nenávratně narušit vývoj mozku malého dítěte. Každé dítě potřebuje ke svému zdravému vývoji stabilní blízký vztah k dospělému, a to ústavy ani při sebevětší snaze nedokážou poskytnout. K naší výzvě se níže podepsaly i přední kapacity v oboru: prof. Radek Ptáček, PhDr. Petra Winnette a MUDr. Peter Pöthe.

Celý text zde: https://www.ditearodina.cz/home/novinky/363-zadame-o-stanoveni-vekoveho-limitu-3-let-veku-ditete-pro-zakaz-umistovani-do-ustavni-pece-a-podminek-adekvatni-podpory-nahradni-rodinne-pece?fbclid=IwAR0F-ARJco0FgzLAc3q49eqFbkSjO18w-iU7iohND0X-pVPtxmEUvJYSHt4

Související články:
Dítě v postýlce