Pomočování nebo depresivní myšlenky. Dlouhodobý stres se podepisuje na stále více dětech

Datum publikace: 06. 09. 2021
Periodikum:
irozhlas.cz
Do ordinací dětských praktiků chodí rok od roku stále více dětí s bolestmi břicha, hlavy, poruchami spánku nebo nechutenstvím. Vyšetření žádný zdravotní problém ale neodhalí. Příčinou je totiž dlouhodobý stres. Vzestupný trend Radiožurnálu potvrdilo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost i zástupci krizových linek a dětských psychiatrů.

„Začala mít problémy s připomočováním a my si mysleli, že je jen hodně zabraná do hry a nestíhá dobíhat na záchod. Ale postupně se to zhoršovalo,“ vzpomíná paní Jana na potíže, které řešila se svou dcerkou Lucií před pár lety. Její praktický lékař poslal dívku na urologii. „Paní doktorka nás informovala o tom, že na močový měchýř má vliv mimo jiné i dlouhodobý stres. Měchýř byl permanentně stažený, takže nemohl pojmout takové množství, jaké by měl. Zároveň se svalstvo nedokázalo uvolnit, když šla dcera čůrat,“ popisuje.

Pomočování i spodní prádlo umazané od stolice můžou být u malých dětí projevem dlouhodobého stresu. „Nejčastěji chodí děti s bolestmi hlavy, břicha, nechutenstvím, poruchami spánku, jsou unavené. A u dětí staršího školního věku, případně adolescentů tam bývají až takové depresivní projevy, sebepoškozují se nebo jsou tam i tendence k sebevraždám,“ jmenuje další příznaky předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová. Výrazný nárůst těchto potíží v posledních letech potvrzují pracovníci linek bezpečí i dětští psychiatři. „Sebepoškozování, sebevražedné myšlenky, pokusy o sebevraždu... To jsou skutečně projevy, které řešíme dnes a denně,“ říká Iva Dudová z České psychiatrické společnosti.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/deti-psychologie-dlouhodby-stres-psychiatrie-problemy_2109052015_ban

Související články:
Smutná dívka