Počet otrav dětí stoupá. Co dělat, když dojde na nejhorší?

Datum publikace: 29. 09. 2014
Periodikum:
ceskatelevize.cz
V Česku v poslední době stoupá počet otrav dětí. V nemocnicích kvůli tomu ročně leží až pět tisíc pacientů do 18 let.

Nejčastěji za intoxikací stojí běžné věci z domácnosti - léky, alkohol, chemikálie nebo čistidla. Podle odborníků je nejrizikovější období do pěti let věku dítěte. Rodiče mohou při podezření na otravu volat do pražského Toxikologického centra.

Chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Spoléhat na to, že děti bezpečnostní uzávěry na obalech léků a chemikálií neotevřou, je chyba. Naopak jsou v tom mnohdy zručnější než dospělí. Jediným řešením je tak odstranit vše nebezpečné z jejich dosahu. Pokud přesto k pozření nebezpečné látky dojde, je nejlepším řešením zavolat na Toxikologické centrum v Praze, které funguje 24 hodin denně a je připraveno odpovědět na každou otázku. Volat můžete na čísla: 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02.

Nebezpečnou látku je obvykle potřeba z organismu co nejdříve odstranit. Přednosta Kliniky dětského lékařství FN Ostrava Michal Hladík ale upozorňuje, že u všech látek to nejde: "Například látky, které bublají, pění, leptají, nebo ropné deriváty se nesmí odstraňovat z organismu zvracením, protože by navíc ohrozily i plíce. U ostatních je možné se pokusit vyvolat zvracení, ale ne pitím vody, ale podrážděním kořene jazyka."

 

Celé znění zprávy již bohužel není na webu ČT 24 k dispozici.

> další zprávy z médií

 

Související článek na portálu Šance Dětem: