Počet dětí s obezitou významně narůstá – týká se také vašeho dítěte?

Datum publikace: 25. 11. 2016
Periodikum:
lekarnickekapky.cz
Čtvrtina českých dětí trpí nadváhou, téměř desetina pak dokonce závažnou obezitou. Pravděpodobnost, že budou obézní i v dospělosti, je velmi vysoká, stejně jako to, že se stávají skupinou ohroženou závažnými chorobami, jako jsou cukrovka nebo kardiovaskulární obtíže.

Dětská obezita je v posledních letech jedním z nejzávažnějších problémů v oblasti veřejného zdraví. Počet dětí s nadváhou a obezitou v Čechách významně narůstá. Nadváhou trpí až 25 % dětí (dle věkové skupiny a pohlaví), obezitou pak asi 8 – 9 %. Přitom až 2/3 těchto dětí trpí nadváhou i v dospělosti.

K určení nadváhy a obezity u dětí se používají tzv. percentilové grafy, jejichž křivky znázorňují závislost hmotnosti na výšce (pro posouzení hmotnosti u dětí mladších 5 let) nebo hodnot BMI na věku. Tyto grafy mohou sloužit také ke sledování výšky (růstová křivka), případně k posouzení porodní hmotnosti a délky. V úvahu se bere také pohlaví, takže percentilový graf se pro dívku i chlapce mírně liší. U starších dětí je možno k orientačnímu posouzení použít pouze BMI (nebo Brocův index, kdy se v případě dívek bere jako optimální hmotnost celková výška v centimetrech zmenšená o 110 cm, v případě chlapců o 100 cm) spolu s obvodem pasu. Někdy se dá také použít jako doplňující metoda změření tloušťky kožní řasy v oblasti paže a břicha (tzv. záštipcová metoda).

Na vznik a rozvoj obezity má významný vliv rodina a prostředí, ve kterém dítě vyrůstá. U 90 – 95 % všech dětí trpících nadváhou nebo obezitou se jedná o tzv. alimentární obezitu (tedy ovlivněnou zevními faktory, zejména nepoměrem mezi energetickým příjmem a výdejem). Správný stravovací režim je u dětí mnohem důležitější než u dospělých. Je potřeba už od malička vštipovat dítěti jak vhodné složení stravy, které je důležité pro růst a vývoj, tak stravovací návyky a v neposlední řadě také přiměřený pohyb. Cílem výchovy je nenásilnou formou a náležitou motivací vést dítě ke zdravému stravování a fyzické aktivitě, které zásadně ovlivní zdravotní stav a celý způsob života dítěte v budoucnu.Genetické dispozice se uplatňují na rozvoji obezity ve 40 %.

Stěžejním krokem pro prevenci je včasné odhalení nadváhy. Proto je zapotřebí být obezřetný a prevencí se zabývat již v kojeneckém věku, tedy zajistit dítěti vhodné stravovací návyky. Častou komplikací je bohužel nezájem a neznalost některých rodičů.Základem je kvalitní strava s vyváženým složením základních živin (bílkovin, cukrů a tuků) a omezením jednoduchých cukrů (sladkosti, sušenky, sladké nápoje, sladké pečivo), nasycených tuků (živočišného původu), tučných potravin (mléčné výrobky, uzeniny, párky, paštiky) a pochutin a postupným zařazením zeleniny, ovoce, vlákniny, celozrnného pečiva, kysaných mléčných výrobků, libového masa a ryb do jídelníčku. Významný je také pitný režim.

Celý článek najdete na: http://www.lekarnickekapky.cz/leky/doplnky-stravy/pocet-deti-s-obezitou-vyznamne-narusta-tyka-se-take-vaseho-ditet.html