Otravy dětí: Léky

Datum publikace: 27. 07. 2017
Periodikum:
babyonline.cz
Dětské otravy, způsobené léky, jsou téměř vždy náhodné. Nejvíce jsou ohroženy děti ve věku od 1 do 5 let. V tomto období jsou totiž děti velmi zvídavé a rády napodobují rodiče. Dospělí se také často dopouštějí chyb při podávání naordinovaných léků malým dětem.

Někdy podávají větší dávky, nebo dávkují častěji, než je doporučeno, nebo lék zamění za jinou látku (např. éterický olej místo kapek na kašel apod.). Uchovávejte léky na bezpečném místě mimo dosah dětí.

Jak tedy co nejlépe předejít náhodné lékové otravě dítěte?

Léky by měly být vždy uskladněny na nepřístupném místě. Vyplatí se tak uchovávat i léky, o kterých si myslíme, že jsou neškodné (vitaminy, doplňky stravy, sirupy na kašel apod.). Pokud je dítě nemocné a pravidelně léky užívá, nenazývat lék pamlskem. Vždy je třeba se ujistit, že množství léku, které dítěti podáváme, je správné. V případě nejistoty je vždy na místě pozorně přečíst příbalový leták nebo se poradit s lékařem, který lék dítěti naordinoval.

Jak se připravit na situaci, že by k nehodě dítěte s léky skutečně došlo?

Pro první pomoc v případech otrav dětí i dospělých by v žádné domácí lékárničce nemělo chybět aktivní (černé) uhlí (např. Carbosorb, Carbo medicinalis nebo Carbotox), jehož včasné podání může účinně předejít vstřebání léku do oběhu a tím alespoň zčásti předejít rozvoji intoxikace. V dnešní době existuje tak rozsáhlý sortiment léků, že je prakticky nemožné zmiňovat vybrané skupiny v této příručce.

Obecně platí zásada: Při nehodě zjistit požité množství přípravku a co nejpodrobnější údaje o něm (velikost balení, množství účinné látky v tabletě, kapkách apod.) a kontaktovat TIS nebo lékaře.

Celé znění článku najdete na: https://www.babyonline.cz/otravy-deti/leky

> další zprávy z médií