- Domů
- O čem se mluví
- Ošetření spálené kůže
Ošetření spálené kůže
Datum publikace: 27. 06. 2017
Periodikum:
lekarnickekapky.cz
V horkých letních dnech hrozí citlivým jedincům řada problémů souvisejících s delším pobytem na slunci. Obzvláště citlivé na sluneční svit jsou děti, protože se jejich kůže ještě neumí tomuto záření účinně bránit.
Obecným doporučením je nevystavovat se slunečním paprskům v době od 10 do 15 hodin, kdy je působení slunečního záření nejsilnější. Měli bychom nosit pokrývku hlavy a kvalitní oděv (oblečení z řídkých tkanin není vhodné). Obzvlášť nebezpečné je v tomto ohledu prostředí u vody, na písku, na betonových plochách či na sněhu (v zimě na horách), kde sluneční paprsky působí přímo, a navíc se odrážejí.
Měli bychom používat opalovací přípravky s ochranným faktorem. Velice obezřetní bychom měli být v ochraně mateřských znamének, která bychom měli natírat vyšším ochranným faktorem než okolní kůži. Opatrnosti je potřeba při výskytu akné či jizev. Pokožka se sice hojí, ale může dojít ke vzniku skvrn či nerovnoměrné pigmentace. Opalovací přípravek bychom měli aplikovat minimálně 15-30 minut před pobytem na slunci, aby se dostatečně vstřebal. Pokud se celý den vyskytujeme na slunci, sportujeme, koupeme, potíme, otíráme ručníkem, měli bychom aplikaci několikrát denně zopakovat (ideálně po 2 hodinách), a to i v případě, že používáme voděodolný přípravek. Obzvlášť to platí u dětí. Při nanášení opalovacího přípravku bychom neměli šetřit množstvím, roztíráme ho v dostatečné vrstvě a rovnoměrně (množství přípravku pokrývající celé dva prsty stačí na plochu jedné paže).
Pokud se plánujeme opalovat, neměli bychom používat deodoranty, antiperspiranty ani parfémy. Mohou spolu se slunečními paprsky dráždit pokožku a způsobovat barevné skvrny. Opalovací přípravek bychom měli aplikovat i v případě, že se vyskytujeme ve stínu (např. u vody, na pláži). Některé opalovací přípravky obsahují bambucké máslo nebo kyselinu hyaluronovou, které přirozeně zlepšují hebkost pokožky, a některé antioxidanty, které pomáhají ochraňovat kůži před negativními vlivy slunečního záření (volnými kyslíkovými radikály). Mezi nejvýznamnější antioxidanty patří vitamin E, C, betakaroten, selen, zinek, resveratrol a bioflavonoidy, lutein a zeaxanthin, omega mastné kyseliny, rakytník, lněný a mandlový olej, ale jen některé mohou být součástí opalovací kosmetiky. Většinu z nich můžeme užívat jako doplňky stravy samostatně nebo ve směsích (bývají účinnější) a můžeme tak pokožku na slunění lépe připravit (s užíváním můžeme začít brzy na jaře nebo na konci zimy a užívat alespoň 2-3 měsíce).
Sluneční paprsky obsahují tři typy ultrafialového záření: UVA, UVB a UVC (UVC nedopadá na zemský povrch). Chránit bychom se měli před oběma typy záření – UVA i UVB. UVA záření zvyšuje riziko vzniku alergie a rakoviny kůže, proniká i sklem! UVB záření způsobuje opálení a tedy i spálení a rovněž výrazně zvyšuje riziko rakoviny kůže. SPF (sun protecting factor) představuje časový faktor, který odsouvá projev spálení za standardních podmínek (např. SPF 20+ zvyšuje možnou expozici na slunci až 20x, aniž bychom se spálili). Naopak osoby fototypu IV mohou v našich zeměpisných šířkách bezpečně pobývat na sluníčku až 45 minut a měli by používat ochranné přípravky se SPF 20-30+ (také z důvodu ochrany pokožky před rakovinou kůže nejsou doporučované přípravky s nižším SPF než 20).
Důležité je, zda má přípravek chemický či minerální filtr. Pro jedince s citlivější pletí a také pro děti do 3 let jsou vhodnější opalovací přípravky s minerálními filtry, které se nevstřebávají do kůže, zůstávají na povrchu a chrání kůži také proti UVA záření. Jejich výhoda spočívá v tom, že se můžeme vystavit slunci již pár minut po natření, mají lepší krycí efekt a účinně odrážejí dopadající paprsky. Kojenci do 6 měsíců až 1 roku by se neměli vystavovat přímému slunečnímu záření vůbec.
První pomocí po spálení od slunce je příjemně chladný obklad (tkanina namočená ve studené vodě), který jemně přiložíme na spálenou pokožku. Můžeme vyzkoušet i chladnější sprchu, pokud jsme se nespálili příliš a pokud se nám nevytvořily puchýře.
Mezi léčiva, která nám pomohou spálenou kůži zhojit a zregenerovat, patří především dexpanthenol. Výborným hojivým prostředkem na spáleniny je gelový přípravek z aloe vera. Žádoucí je spálenou pokožku dostatečně promašťovat (např. Infadolan).
Celé znění článku naleznete na: http://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/osetreni-spalene-kuze.html