Odborníci: Přechodné pěstounství škodí dětem

Datum publikace: 22. 07. 2016
Periodikum:
Lidové noviny
Univerzita Palackého v Olomouci zveřejnila závěry studie, podle které přechodná pěstounská péče přináší dětem do života spíše úskalí.

Lidové noviny informují o studii, podle které je pro děti lepší dlouhodobá pěstounská péče.

PRAHA Stát podporuje přechodnou pěstounskou péči, protože má dostat děti z ústavů. Univerzitní odborníci ale na základě svého aktuálního průzkumu tento typ nedoporučují. Lepší je podle nich dlouhodobá pěstounská péče. U některých starších dětí pak dokonce podle sociálních pracovníků dětský domov. Takzvaní profesionální pěstouni se mají přechodně po dobu 12 měsíců starat o děti, jejichž rodiny se ocitly v krizové situaci, nebo o ty nejmenší, kteří jsou v kojeneckých ústavech, kde by se jim nedostávalo takové individuální péče.

Děti potřebují lásku, bezpečí a sounáležitost s rodinou

Univerzita Palackého v Olomouci ale aktuálně zveřejnila závěry své studie, podle kterých tento typ krátkodobé péče přináší dětem do života spíše úskalí. "Jakékoliv dočasné umístění ohrožuje vývoj identity dítěte a naplňování jeho psychických potřeb, mezi něž patří hlavně potřeba lásky, bezpečí a sounáležitost s rodinou. Stálost vhodného prostředí je pro děti klíčová. A to jim tento institut nenabízí," zhodnotila výsledky Irena Sobotková z katedry psychologie filozofické fakulty.

Během výzkumu univerzita oslovila 50 respondentů ze šesti krajů, kteří dosáhli průměrného věku 27,5 roku. Ti nevyrůstali v ideálním rodinném prostředí a museli během svého dětství vystřídat i několikrát zázemí. Olomoučtí vědci se všemi dělali hloubkové rozhovory, ptali se na biologickou rodinu, kontakty s ní a také na význampěstounské rodiny pro jejich vývoj. "Respondenti, kteří zažili vracení z pěstounských rodin a jiné přemisťování, byli dlouho poznamenáni nejistotou a pocitem ohrožení, odrazilo se to negativně na jejich sebepojetí," jmenuje Sobotková.

Celé znění článku najdete v tištěném vydání Lidových novin: https://www.lidovky.cz/

> další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem: