Nové metody by měly pomoci lépe rozpoznat rakovinu krve. Pomůže to v boji s leukémií?

Datum publikace: 03. 07. 2017
Periodikum:
ctidoma.cz
Pacienti s leukémií se často ptají, zda mohou touto nemoci trpět i jejich děti. Lékaři mají naštěstí k dispozici nové metody, které pomáhají podobné otázky zodpovědět.

Leukémie je nádorové onemocnění, které vychází z krvetvorné tkáně a z lymfatických uzlin. Hlavní rozdíl oproti lymfomům je ten, že leukémie postihují celý organizmus a nádorovými buňkami jsou větší či menší měrou prostoupeny všechny orgány.

Novou metodu rozpoznání rakoviny krve momentálně využívají v brněnském Centru molekulární medicíny a nazývá se sekvenování nové generace. Sekvenování je obecně určování sekvence nukleotidů, základních stavebních jednotek lidské DNA, jejíž změny mohou zapříčinit rozvoj nádorového onemocnění.

Z pořadí nukleotidů v molekule DNA se dá vyčíst například to, zda daný člověk má dispozice ke krevním nemocem, jako jsou leukémie. Rozpoznat se dají i jiná dědičná onemocnění. „Tyto molekulárně biologické metody, kterými disponujeme, patří k celosvětově nejnovějším diagnostickým postupům. Výsledky získané pomocí těchto metod nám čím dál více pomáhají v diagnostice nádorových i dalších nemocí. Pomocí nich stihneme prozkoumat velkou řadu genů a najít změny, které jsou asociované s rozvojem leukémií,“ říká prof. MUDr. Michael Doubek.

Týmu brněnských lékařů se s použitím této metody podařilo nalézt změny genů u několika rodin, které jsou ohroženy vznikem leukémie. V takových případech pak lze aplikovat postupy, jež zamezí přenosu poškozených genů do dalších generací.

Celé znění článku naleznete na: https://www.ctidoma.cz/zdravi/2017-07-02-nove-metody-mely-pomoci-lepe-rozpoznat-rakovinu-krve-pomuze-v-boji-s-leukemii