Nevyřešené konflikty z dětství mohou rozložit firmu i vztah. Proč bychom se měli naučit hádat?

Datum publikace: 16. 03. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Konflikty jsou příležitost. Není primárně dobré se jim vyhýbat, jsou přirozenou součástí života,“ říká v Balancu terapeutka a mediátorka Zdeňka Voštová. Hádky se nám nevyhnou, ale někteří se je snaží obcházet. Možná si tím škodí, nezískají, co chtějí. Když už je toho na ně moc, vybouchnou. Přehnaně průbojní lidé si zase mohou častým vyvoláváním konfliktů a jejich špatným řešením ničit osobní i obchodní vztahy. Lze se správně pohádat a konflikty použít k posílení vztahů?

 

„Stává se, že se člověk kousne a konflikt řešit nechce. Je dobré zkoumat, co za tím stojí.“ Naše motivace jsou často nevědomé. Nevíme, proč nás někteří lidé nebo situace štvou. V hádce se pak můžeme chtít mstít, druhého ponížit nebo prostě zabránit tomu, aby dostal své. I kdyby byl stokrát v právu. Může to značit, že v minulosti vztahu je něco důležitého nevyřešené. Po smrti tatínka mají dvě děti nárok na půl domu, ve kterém žil. Ale co když se jeden cítí ukřivděný, protože se o otce staral a druhý byl celou dobu v zahraničí? „Lidé mají ke konfliktům různý přístup. Někteří se jim snaží vyhýbat, jiní do toho jdou naplno.“ Někomu vadí i konflikty v jejich okolí a snaží se je urovnávat, i když jim do sporu vlastně nic není. Mají třeba větší potřebu klidu a harmonie, často si taková přání utváříme jako děti.

Hádají se muži a ženy jinak? Poslechněte si celý záznam podcastu Balanc o konfliktech.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/nevyresene-konflikty-z-detstvi-mohou-rozlozit-firmu-i-vztah-proc-bychom-se-meli-8447232

Muž a žena se hádají