Nestíháme své digitální děti. Nestyďte se to přiznat a komunikujte

Datum publikace: 07. 07. 2017
Periodikum:
ona.dnes.cz
Digitální technologie nás sice mohou rozčilovat a vidíme jejich ne vždy dobrý vliv na naše ratolesti, ale nic víc s tím neuděláme. Prostě tu jsou. I rodiče by se tedy měli přizpůsobit a o těchto věcech s dětmi komunikovat.

Příkop mezi současnými rodiči a jejich dětmi vytvořila digitální revoluce, která vypukla v 90. letech. Zatímco dospělí si všechno nové ohmatávali postupně (a mnohdy nedůvěřivě) a dodnes dávají většinou přednost komunikaci tváří v tvář, jejich děti se do světa moderních technologií narodily. Dovedností a znalostí přirozeně nabývají v on-line komunikaci se svými vrstevníky, při poslechu hudby, sledování videí a jejich zpracování a samozřejmě při hraní her.

„Není proto reálné, aby digitálně méně gramotní rodiče své děti dohnali. Už jen proto, že většina nebude mít vnitřní touhu strávit denně několik hodin on-line: chatovat, obsluhovat svůj facebookový profil, koukat desítky minut na YouTube, neustále mít sluchátka v uších a nevnímat nic jiného než hudbu přerušovanou jen on-line vzkazy svých kamarádů přes Snapchat, Tumblr a jiné sítě. Bez podobné každodenní praxe děti dohnat nelze, což ovšem neznamená, že se o to rodiče nemají zajímat,“ zdůrazňuje Zdeněk Záliš z Národního centra bezpečnějšího internetu.

„Bohužel se dost často setkáváme s tím, že rodiče neprojevují dostatečný zájem o aktivity svých dětí v kyberprostoru s výmluvou, že internetu stejně nerozumí. S dítětem přitom komunikují, ptají se, co bylo ve škole. Není proto důvod, proč by se neměli zajímat o to, co a proč děti poslouchají, na co se dívají, co hrají na internetu, kde tráví významnou část dne,“ dodává Zdeněk Záliš.

Neznamená to, že dospělí mají potomkům udělovat sáhodlouhé přednášky, lepší je si k dětem sednout, až budou příště něco hledat na internetu, zajímat se o jejich aktivitu a bez mentorování a zákazů si povídat o tom, na co narazí, jaké odkazy najdou. Kdo tápe, může si od dětí nechat poradit, rodičovská autorita přiznáním neznalosti rozhodně neutrpí.

„Dospělí by se měli seznámit s nápovědou pro rodiče, která je součástí všech používaných on-line sociálních médií, jako je Facebook, YouTube, Google i Microsoft. Spousta materiálů je také na stránkách Bezpecne-online. cz, které provozuje naše centrum,“ radí Zdeněk Záliš. Například na rodičovských stránkách Facebooku se rodiče dozvědí, jak se zaregistrovat, najít přátele nebo přidávat příspěvky. Najdou tam i návod, jak vést s dítětem rozhovor na téma bezpečnosti na internetu. Tohle všechno zjistíte, aniž byste si museli zakládat vlastní profil.

Rodiče by měli vést hovory i o dalších fenoménech, aktuálně třeba o youtuberingu, který ke zděšení mnoha rodičů cloumá životem školáků i předškoláků. Youtubeři, holky a kluci různého věku, natáčejí videa o svém životě, hlásají své myšlenky a jejich povídání sledují tisíce jiných kluků a holek, pro něž jsou mnozí youtubeři vzorem. Hojně sledovaní youtubeři mají příjem z inzerce, stávají se „celebritami“, a to často bez toho, aby jejich sdělení mělo právě chytrý obsah. Děti je obdivují a taky napodobují, což může být nebezpečné.

Jak z takové šlamastyky ven? Rozhodně se nevyplatí je podceňovat a myslet si, že když upřeně zírají do nového telefonu, vybarvují si omalovánky. Většinou jsou o několik úrovní dál, než si rodiče myslí. Důležité proto je sledovat jejich aktivity a vysvětlovat jim, proč něco nemůžou a jaká to může mít rizika. Věnovat se jim a nabízet jim zábavný program, který je vytáhne od tabletů a počítačů. Učit se orientovat v jejich světě a samozřejmě – povídat si s nimi.

Celé znění článku naleznete na: http://ona.idnes.cz/digitalni-deti-0pr-/zdravi.aspx?c=A170530_134244_zdravi_pet