Nejvíce dětí se rodí v těch nejhorších podmínkách. Jako by evoluce chtěla ztráty kompenzovat

Datum publikace: 13. 06. 2016
Periodikum:
reflex.cz
Zdravotní sestra Dagmar B. se obrátila na profesora Cyrila Höschla s dotazem, proč rodiče s těžkým zdravotním handicapem přivedou na svět dítě se stejným handicapem. Odborník odpovídá, že oni svůj úděl vidí snesitelný a zvládnutelný, neopodstatňující bránit vědomě novému životu.

V odpovědi na dotaz čtenářky Reflexu.cz Dagmar B. Cyril Höschl odpovídá, že kdyby se lidé milovali pouze za účelem rozmnožování, už by tady lidstvo dávno nebylo...

Vážený pane profesore!

Pracuji již 25 let jako zdravotní sestra u dětí. A postupem let velmi vnímám rozdílný přístup rodičů k jejich dětem. Ať už ve výchově, nebo i v samotném přístupu k dítěti. Někteří rodiče dovolí svým potomkům úplně vše, a někteří se naopak k dítěti chovají jako k věci, s níž mají právo zacházet dle svého uvážení. Jsem matka, svoje děti miluji a nikdy bych jim vědomě neublížila. Proto se velmi těžce vyrovnávám se situací, kdy rodiče s těžkým fyzickým postižením vědomě přivedou na svět stejně handicapované dítě. Jak mu to mohou udělat? Sami jako děti trpěli bolestmi, odloučením (kvůli opakovaným hospitalizacím) a často i nepříliš empatickým přístupem svého okolí. Jak mohou stejný osud vědomě připravit svému dítěti? Co to vypovídá o jejich povaze? A co to udělá s psychikou dítěte, až si celou situaci uvědomí?

Děkuji za odpověď. Dagmar B.

Odpověď Cyrila Höschla

Váš dotaz vychází z předpokladu, že rodičovství je plánovaná, uvědomělá činnost podléhající rozumové kontrole. Kdyby tomu tak vskutku bylo, nepřiváděli by "nezodpovědní" rodiče na svět děti v oblastech zmítaných válkou a v rozsáhlých částech světa, kde je smrt hlady na denním pořádku. Ve skutečnosti se dá dokonce říci, že cílem sexu není rozmnožování. Kdyby se totiž lidé milovali pouze za účelem rozmnožování, už by tady lidstvo dávno nebylo.

Důvod ke kohabitaci musí být daleko svůdnější a daleko naléhavější, než je vidina nějakého potomka. Proto evoluce opatřila "páření" vlastním motivačním pohonem nezávislým na rozumné úvaze, takže se často stane, že potomek je naopak nechtěným důsledkem "konzumatorního aktu", což vede k různým komplikacím od umělých potratů až po "americkou tragédii", jak ji působivě popsal Theodore ­Dreiser.

Celé znění článku najdte na: http://www.reflex.cz/clanek/veda/72000/nejvice-deti-se-rodi-v-tech-nejhorsich-podminkach-jako-by-evoluce-chtela-ztraty-kompenzovat.html

> další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem: