Největší nepřítel dětí? Málo pohybu a stres, říká dětský lékař

Datum publikace: 28. 03. 2017
Periodikum:
tyden.cz
Žijeme ve století, kdy lékařská věda dokáže zázraky. Přesto ale mezi populací narůstají alergie a psychické problémy, které nás sice přímo neohrožují na životě, ale vypovídají leccos o tom, jak žijeme. Příčiny vysvětluje v rozhovoru pro časopis Týden praktický lékař Tomáš Dědič.

„V současnosti sledujeme obrovský nárůst alergií. Má to řadu důvodů od zhoršujícího se životního prostředí po špatný životní styl dětí. Velmi výrazným faktorem, který to ovlivňuje, je i kouření rodičů. Rodič přitom nemusí dítěti kouřit doma pod nosem, úplně stačí, že je kuřák. Přibývá také dětí s intolerancí lepku. Tam je ale otázka, zda je takto postiženýchdětí skutečně více, nebo jich pouze více odchytíme díky modernější a přesnější diagnostice," říká T. Dědič.

Proč jsou na tom dnešní děti po zdravotní stránce hůře než v minulosti? 

Důvodem je nejen nedostatek sportu, o němž se nezřídka mluví, ale také stres, který se velmi často podceňuje. Děti dnes mají od svých rodičů naplánovaný prakticky celý den, po škole následuje nespočet kroužků a na dítě jsou kladeny extrémní nároky. Děti jsou v obrovském stresu, choulí se, stále častěji lze u nich diagnostikovat úzkostné stavy. Nevím, jak vy, ale já v dětství tolik koníčků a povinností neměl. Pokud denně slyšíte, že se musíte dostat na nejlepší školu, vyhrát tu a tu soutěž, dosáhnout co nejlepší kariéry, tak ten tlak je obrovský a samozřejmě se projeví i na zdravotním stavu dítěte. 

Ve stresu nejsou jen děti, ale i jejich rodiče... 


... což se na dětech také výrazně projevuje. Zejména malé děti výrazně reagují na psychický stav svých rodičů, zejména matky. Pokud je maminka psychicky labilní, dítě nemůže být v pohodě. Jde-li o velmi malé děti zhruba do šesti let věku, může to mít následky na celý život. Je prokázáno, že takové děti pak častěji trpí různými onemocněními od běžných infekcí například po depresivní stavy. 

Děti tráví hodně času zíráním do monitoru počítače či displeje mobilu. Má to vliv například na zhoršování zraku? 

Dětí s vadami zraku přibývá. Pokud celý den sedíme u počítače a díváme se zblízka na monitor, začnou oční svaly pociťovat toto jednosměrné zatížení, které se pak projeví bolestí očí, hlavy a špatným zaostřováním. Jako prevence se občas uvádí takzvaná oční gymnastika, při níž procvičujete oči a tím se snažíte udržet je v kondici. Příliš tomu ale nedůvěřuji, spíše radím navštívit očního lékaře.

Celý rozhovor naleznete v aktuálním čísle časopisu Týden.