Nedomazlené děti mohou mít psychické potíže celý život

Datum publikace: 27. 09. 2017
Periodikum:
idnes.cz
Od prvních chvil, kdy se dítě narodí, navazuje vztahy s lidmi kolem sebe. Jako zásadní se pak ukazuje vazba k jedné osobě. Její absence může vést nejen k nejistotě a nedůvěře k ostatním, ale někdy může způsobit i závažné duševní problémy.

Takzvanou citovou vazbu – attachment – studují odborníci po celém světě a některé studie dávají nejisté typy citové vazby do souvislostí s psychopatickými sklony ve společnosti, depresivními stavy i násilím. Významný český neuropatolog František Koukolík dokonce potíže s vazbou označuje za soudobou epidemii lidstva. Známá je také studie o vztahu mezi psychopatií a nejistou vazbou od italských psychologů. Ta naznačuje, že zkoumání minulých a současných vztahů může být rozhodující pro pochopení násilného chování.

Česká odbornice na citovou vazbu Lenka Lacinová z Masarykovy univerzity katastrofické vize svých kolegů mírní. „Citová vazba je sice pro psychické zdraví člověka velmi důležitá, na druhou stranu člověk je adaptabilní, ovlivňují ho i další vztahy, do kterých vstupuje, svou roli hraje také prostředí, ve kterém se během života pohybuje. Extrémní následky navíc pozorujeme jen u nízkého procenta lidí. A to obvykle u těch, kteří si prošli zneužíváním, fyzickým násilím či žili s rodiči, kteří byli závislí,“ popisuje Lacinová.

Teorii attachmentu neboli citové vazby popsal jako první anglický psycholog John Bowlby. Ten už po druhé světové válce vydává knihu, ve které předkládá do té doby kontroverzní paralelu: stejně jako dítě potřebuje vitaminy pro svůj fyzický růst, potřebuje pro svůj psychický vývoj výživu v podobě mateřské lásky a jedné pečující osoby. Dítě se od samého narození učí ovládat své emoce. Pláč, smích, slzy. Nástroje, které mu mají pomoci přivolat blízkou osobu. A tak je zkouší. Dokola a dokola. To vše je součástí vznikající vazby k jedné osobě. Jestliže se dítě nemůže spolehnout na to, že matka v případě potřeby přiběhne a pomůže, začne se jeho chování měnit.

Vytvoří si zcela odlišné strategie, které mu nepříjemné situace pomohou zvládnout. Zjednodušeně lze říci, že děti odtažitých, chladnějších matek začnou více spoléhat samy na sebe a ty děti, jejichž matky jsou ve svém chování spíše nepředpověditelné, někdy jejich volání vyslyší, jindy ne, naopak úzkostně na matce lpějí a visí. V extrémních případech pak může dojít k tomu, že dítě není emoční vazby vůbec schopno.

Celý článek najdete na: https://ona.idnes.cz/citova-vazba-a-nedomazlene-deti-dmx-/deti.aspx?c=A170921_120056_deti_pet