Necháte se od svého čtyřnohého mazlíčka olizovat? Pozor na to, můžete chytnout parazity

Datum publikace: 14. 07. 2017
Periodikum:
ctidoma.cz
Bolí vás břicho, trpíte nechutenstvím, únavou a rychlým úbytkem váhy? A do toho všeho máte mazlíčka plného červů? Diagnóza tedy může být jasná. Paraziti. Bohužel, můžeme se nakazit. Co dělat, když se to stane, co nám mohou způsobit?

A především, jak nenaletět odčervovávajícím "šmejdům", kterých je plný internet?

S parazity se denně běžně setkáváme ve svém okolí a provází nás celým životem. To je obecný fakt. Určitě jsme někdy v životě chytli alespoň pár klíšťat a pokousali nás komáři. Jsou ale parazité dvojího druhu. Jsou to cizopasníci, kterým chutná naše a zvířecí krev (právě klíště a komár), a dále jsou to vnitřní parazité, kteří si zase smlsnou na našich živinách a kteří, v našich končinách, žijí v našich střevech.

Do těla je můžeme dostat lehce. Přes kontaminované, syrové jídlo (je dobré omývat ovoce a zeleninu a maso vždy dobře tepelně upravit) nebo nás nakazí již nemocný živočich. V našem případě to jsou většinou naši domácí mazlíčci, kteří by se měli pravidelně odčervovat.

Jak chránit psy a kočky?

Nejčastějšími vnitřními parazity psů a koček, které se přenášejí na člověka, jsou škrkavky. Kočky, jsou především přenašečkami toxoplazmózy. Tento vir je velice nebezpečný pro těhotné ženy, kterým hrozí, že se jim narodí postižené dítě, a pro lidi nakažené virem HIV. Pravidelné odčervování domácích mazlíčků, které riziko přenosu parazitóz výrazně snižuje a doporučuje se provádět až čtyřikrát do roka, se tedy jednoznačně vyplatí.

Dobré je dodržovat hygienu. Mýt si ruce před každým jídlem a nepouštění neodčerveného mazlíčka do své postele. Odčervení se provádí speciální odčervovací pastou, která se podává podle velikosti a hmotnosti zvířete. K dostání je u veterinárních lékařů.

Celé znění článku najdete na: https://www.ctidoma.cz/zdravi/2017-07-13-nechate-se-od-sveho-ctyrnoheho-mazlicka-olizovat-pozor-na-muzete-chytnout-parazity

> další zprávy z médií