- Domů
- O čem se mluví
- Nebude vadit jedna sklenička?
Nebude vadit jedna sklenička?
Datum publikace: 22. 11. 2017
Periodikum:
Maminka
Lékaři se shodují v tom, že víno nebo pivo požívané v rozumné míře našemu zdraví spíše prospívají. Ale je tomu tak i v případě, že zrovna kojíte svého potomka?
Názory na to, zda existuje bezpečné množství alkoholu, které může kojící matka vypít, se různí. Do mateřského mléka se alkohol dosta-ne prostřednictvím krve z těla matky. Ovšem to, o jaké množství ve skutečnosti jde, je individuální. Jak vysvětluje gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu Praha 7, ovlivňuje to spousta faktorů: „Záleží na tom, o jak silný alkohol a v jakém množství v nápoji jde. Také když během pití budete zároveň něco jíst, alkohol se bude vstřebávat v menším množství. Záleží i na váze ženy, jak rychle se bude alkohol metabolizovat, a rychlosti pití.“ Zjednodušeně řečeno: pokud vám po porodu zůstalo pár kil navíc a během pár doušků alkoholu jíte dostatečně tak, aby se stihl vstřebávat, snížíte tak množství promile v krvi a tím pádem i v mateřském mléce.
Sklenička vína nebo plechovka slabšího piva při nějaké příležitosti nebo nízká konzumace alkoholu během 24 hodin podle průzkumů vašemu miminku neublíží. Respektive škodlivost alkoholu na kojené dítě nebyla prokázána. Ovšem jak upozorňuje Gregorová, je potřeba brát v potaz dobu vstřebávání: „V mléce se alkohol objeví přibližně za třicet minut až hodinu od začátku konzumace. Pokud žena při pití alkoholu zároveň přijímá i nějaké jídlo, tento čas se prodlouží přibližně až na 90 minut.“ Proto pokud si nejste jistá, zda v době kojení už nebude alkohol v krvi přítomen, je dobré si udělat zásobu: předem mateřské mléko odstříkat či odsát a uskladnit nejdéle 24 hodin v ledničce, případně v mrazáku. A to pak při potřebě dalšího kojení po ohřátí na příjemnou teplotu použít.
Ovšem pokud si představujete, že po požití většího množství alkoholu jen odčerpáte určité množství mateřského mléka a vše pak bude v pořádku, jste na omylu. Odsátí mléka po konzumaci alkoholu nijak neurychluje jeho rozklad v těle. Jen pro vaši představu: nejvyšší hodnoty v krvi se dosahuje zhruba po půlhodině až hodině po požití a klesá rychlostí asi 0,1 promile za hodinu. Odbourání alkoholu na nulu tedy trvá zhruba dvě hodiny.
Celý článek naleznete v aktuálním vydání časopisu Maminka.