Nádor močového měchýře je u dětí výjimečný, rizikovým faktorem je kouření cigaret

Datum publikace: 21. 09. 2016
Periodikum:
Šance Dětem
Urologická klinika 1. LF UK VFN v Praze ve dnech 27.-29. září (v rámci Urologického týdne pořádaného z iniciativy Evropské urologické asociace) nabízí zdravotní poradnu, v rámci které bude možnost preventivního bezplatného ultrazvukového vyšetření močových cest (ledvin a močového měchýře), vyšetření moči a konzultace v oblasti urologie obecně.

U dětí je výskyt nádoru močového měchýře výjimečný. Nejčastěji se vyskytuje u lidí mezi šedesáti až sedmdesáti lety věku, před čtyřicátým rokem bývají prognózy dlouhodobého přežití lepší. Na dotaz našeho portálu to uvedl Doc. MUDr. Viktor Soukup, Ph.D., FEBU, zástupce přednosty Urologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Veřejné fakultní nemocnice v Praze (1. LFK UK a VFN) pro vědu. Zmínil případ dívky, která od dvanácti let kouřila cigarety, přičemž nádor močového měchýře u ní byl diagnostikován v patnácti.

Kuřáci jsou nádorem ohroženi 4x víc než nekuřáci

Kouření cigaret je vůbec nejrizikovějším faktorem vzniku nádoru močového měchýře, polovina všech těchto nádorů vznikne právě v důsledku kouření, kuřáci jsou nádorem močového měchýře ohroženi čtyřikrát víc než nekuřáci. Nádor močového měchýře je pátým nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů a třináctým u žen. Je to jedenáctý nejčastěji diagnostikovaný nádor. Pro letošní rok je předpokládáno zjištění onemocnění u více jak 2100 tuzemských pacientů, celkově je nemocných více než 20 tisíc lidí.

Podle docenta Soukupa je nutné, aby byl vyšetřen každý výskyt krve v moči. Prognózy často nebývají dobré, takže je třeba dbát na prevenci. Především mnoho žen si ale myslí, že výskyt krve v moči značí „jen“ zánět močového měchýře, podceňují to. Přednosta Urologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc. na dotaz portálu Šance Dětem uvedl, že při gynekologickém vyšetření žen může být nádor díky ultrazvukovému vyšetření objeven, to už ale bývá větší…

Bezplatné urologické vyšetření

Příští týden (26.-27. září) se uskuteční tradiční Urologický týden pořádaný z iniciativy Evropské urologické asociace, za cíl si klade lokální osvětu a podporu prevence a léčby závažných urologických onemocnění. Urologická klinika 1. LF UK VFN  v Praze proto ve dnech 27.-29. září nabízí zdravotní poradnu, v rámci které bude možnost preventivního bezplatného ultrazvukového vyšetření močových cest (ledvin a močového měchýře), vyšetření moči a konzultace v oblasti urologie obecně.

„Předpokládáme, že tato forma rozhovoru a vyšetření bude vnímána pacienty pozitivně. Další možností bude e-mailová poradna, která je v provozu trvale,“ dodal profesor Hanuš. Rizikové faktory vzniku nádoru močového měchýře vedle kouření cigaret jsou karcinogeny (například anilinová barviva, chemické sloučeniny, které  jsou obsaženy třeba v kouři a sazích atd.), dlouhodobé užívání léků proti bolesti, chronický zánět močového měchýře a infekce lidským papilomavirem-HPV (pouze  u lidí se závažnou poruchou imunity). Informace pocházejí z tiskové konference a tiskové zprávy Urologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Autorka: Andrea Cerqueirová

Více informací o 1. LF UK VFN v Praze najdete na: http://www.urologicka-klinika.cz/

> další zprávy z médií

Chlapec v koutě