Mýty o předškolní péči

Datum publikace: 26. 07. 2017
Periodikum:
socialpolicy.cz
Od jakého věku je pro děti vhodné, aby navštěvovaly kolektivní zařízení péče? Jaký to má na ně dopad? Jsou jesle pozůstatkem socialistické snahy ovládat společnost? Má matka právo navrátit se do práce, i když je dítěti méně než 3 roky?

Tyto a mnoho dalších otázek diskutovali odborníci a odbornice v rámci konference Mýty o předškolní péči, kterou uspořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí u příležitosti Mezinárodního dne dětí. Konference reagovala na aktuální diskusi o vhodnosti formální péče pro děti mladší tří let vzhledem k nedávno přijaté novele školského zákona zavádějící garanci místa pro děti dvouleté v mateřských školách a rovněž na snahy Ministerstva práce a sociálních věcí o rozšíření alternativních forem péče jako jsou dětské skupiny nebo mikrojesle.

Ačkoliv v zahraničí je naprosto běžné, že se rodiče navrací do zaměstnání již v útlém věku dítěte, v České republice přetrvává mýtus o magické hranici tří let. Dle mnohých by do té doby měla matka zůstat s dítětem doma a pečovat o něj výhradně sama. Úderem třetích narozenin jako by došlo ke zlomu a dítě je najednou na kolektivní péči připravené. Takové škatulkování dětí je však v rozporu se zdravým rozumem. Každé dítě má jiné potřeby, kterým rozumí nejlépe právě rodiče a oni by měli mít právo rozhodnout o vhodné péči pro své dítě. Význam kolektivní péče stoupá i se změnou struktury rodin, kdy jsou v rodinách častěji pouze jedináčci, kteří nemají možnost hry se svými sourozenci. Předškolní péče napomáhá k lepší socializaci dítěte, zvýšení slovní zásoby a celkovému rozvoji řeči a kognitivních dovedností. Je nutné si uvědomit, že dítě se nejvíce rozvíjí v prvních letech života a ve čtyřech či pěti letech je již jedincem s určitými návyky, které se těžko mění.

Celé znění článku najdete na: https://socialnipolitika.eu/2017/07/myty-o-predskolni-peci/.

> další zprávy z médií