Mladí z děcáku často nevědí, jak se chovat v práci

Datum publikace: 24. 02. 2017
Periodikum:
zpravy.iDNES.cz
Vyrostli v dětském domově, vyučili se nebo vystudovali. První kroky v zaměstnání však pro ně bývají těžší než pro děti z rodin. Když se jim hned nedaří, často je to odradí a čekají, co jim nabídne Úřad práce ČR.

Zda a jak se mladý člověk začlení do pracovního života, záleží především na "výbavě", kterou si odnáší z konkrétního dětského domova. Informuje o tom portál zpravy.iDNES.cz.

Budu hasičem, zpěvačkou, popelářem, učitelkou... o svém budoucím povolání děti často sní. Jestli se jim sen splní, nebo ne, může záležet i na jejich startovních podmínkách. A děti, které vyrostly v dětském domově a po studiu jej opouštějí, někdy vyrážejí do pracovního života s handicapem. 

Sociální selhání...

"Děti vyrůstající v ústavní péči jsou kandidáty na sociální selhání. Nežijí totiž v reálném světě. V dětských domovech jsou zaopatření, někdo se o ně neustále stará. Mají oslabenou schopnost navazovat vztahy. Když se takový člověk ocitne ve skutečném světě naprosto sám, nemusí to skončit dobře," popisuje Kateřina Wojasová z neziskové organizace Chance 4 Children, která pomáhá mimo jiné sociálně znevýhodněným dětem. 

Výrazně lépe si v pracovním procesu vedou mladí, kteří již mají předchozí zkušenosti. Třeba při studiu chodili na brigády či na praxi. Některým se dokonce podaří zajistit si ještě na škole pracovní smlouvu, takže odchod z dětského domova pro ně není takový stres. 

Celé znění článku najdete na: http://finance.idnes.cz/zamestnani-uplatneni-na-trhu-prace-detstvi-v-detskem-domove-plv-/podnikani.aspx?c=A170222_135031_podnikani_kho

> další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem:

komínek z mincí