Miminko na objednávku

Datum publikace: 20. 01. 2017
Periodikum:
Katka
Ženská neplodnost je bohužel stále častějším jevem. Příčinou jsou nejen stres, škodlivé ovzduší a špatná strava. Podle některých odborníků za to může i hormonální antikoncepce a také odkládání mateřství na pozdější dobu. Ale díky vědě mají naději i ženy, které nemohou otěhotnět přirozenou cestou.

Mít potomka bylo pro většinu lidí ještě koncem minulého století poměrně splnitelným snem. Muži a ženy se potýkali spíš s opačným problémem – jak mít dětí tak akorát. Ke slovu přišla antikoncepce a objevil se termín plánované rodičovství. Jako všechno na světě má i ono své klady a zápory. Nikdy v historii si lidé nemohli svobodněji vybírat, kdy se stanou rodiči. Podmínky pro příchod miminka nebyly mnohdy ideální. Přesto se děti rodily i v dobách válek, chudoby... V současné době často rodičovství odkládáme. Ještě musím dodělat školu, vydělat dost peněz, pořídit byt... Pak to všechno máme a zjistíme, že nám chybí vhodný partner. Konečně jsme ho našli, ale nedaří se otěhotnět.

Nemůžu mít děti – toto sdělení bylo pro mnoho mužů a žen donedávna jakýmsi cejchem, kterým není radno se chlubit. Neplodností, která je z nějakého důvodu vrozená, trpí totiž poměrně malé procento populace. Spíše se na ní podepisují prodělané choroby nebo jiné než genetické vlivy. Možná i proto, že v současné době roste počet párů, kterým se nedaří otěhotnět přirozenou cestou, nebo žen, které odkládají mateřství na pozdější dobu, se o problémech s početím čím dál víc lidí nestydí otevřeně mluvit.

Psychika hraje při početí i v těhotenství důležitou roli. Vědomí záložního plánu v podobě zamrazených vajíček, spermatu či embryí může ženám dodat potřebný klid. Ovšem není radno na něj spoléhat – pokusů umělého oplodnění je asi čtyřikrát více než počet z nich narozených dětí. S přibývajícím věkem ženy se tento nepoměr zvětšuje. Důležité je, v jaké jsou budoucí rodiče kondici. Ne nadarmo nás naše maminky a babičky poučují: "Schovej si záda, ať ti nenastydnou ledviny! Vezmi si teplé prádlo!" Dobrá životospráva a péče o tělo i o duši se vyplatí. U žen i u mužů. Těm se naopak přílišné horko nedoporučuje, odborníci jim radí omezit pití alkoholu, odbourat kouření a nenosit těsné kalhoty.

Věda a technika nám umožňují odkládat rodičovství na pozdější dobu, ale život se ošidit nedá. Přestože se lidský věk prodlužuje a vypadá to, že díky lepším podmínkám jsme ve větší kondici, než byli naši vrstevníci v minulých generacích, biologické fáze přicházejí ve stejnou dobu. Může se zdát, že se posouvá i délka naší plodnosti, ale dnešní ženy procházejí klimakteriem ve stejném věku jako jejich prababičky. Některé dokonce dříve. Menopauza nás může zaskočit překvapivě brzy. Na to, že budeme mít dítě kdykoli, proto raději zapomeňme. Na péči o něj potřebujeme čas i energii.

Několik faktů na závěr:

Mají-li zdravá žena ve věku do 35 let a zdravý muž pravidelný nechráněný pohlavní styk, zplodí potomka v průměru za 6 menstruačních cyklů. O neplodnosti se uvažuje, nedaří-li se otěhotnět po uplynutí 1 roku. Trvale či přechodně trápí 15 % až 20 % párů. Ve 35-45 % případů je příčina neplodnosti na straně ženy. Ve 30-40 % případů u muže. Ve 25% mají sníženou plodnost oba. U 5-10 % párů se příčina nezjistí.

Celé znění článku najdete v aktuálním vydání týdeníku Katka