- Domů
- O čem se mluví
- Lže vám dítě? Tak tohle rozhodně nedělejte!
Lže vám dítě? Tak tohle rozhodně nedělejte!
Datum publikace: 17. 10. 2017
Periodikum:
zoommagazin.iprima.cz
Někdy je to nevinná lež o počtu snědených sladkostí, někdy svedení viny na sourozence. Všechny děti se spolu s tím, jak se učí mluvit, učí také lhát. Lhaní často odpozorují od kamarádů, starších sourozenců ale i od rodičů. Ze začátku jsou dětské lži často komické a snadno odhalitelné.
Postupem věku se ale děti ve lhaní zdokonalují a z původně banálních lží o cukroví se začnou stávat mnohem zásadnější lži. Velký podíl na tom má právě okolí dítěte, které se často banálním lžím směje a bere je na lehkou váhu. Jak se tedy postavit k tomu, když vám dítě lže?
Lhaní jako dobré znamení
Vývojová psycholožka Victoria Talwar z McGill University v Montrealu v Kanadě se dlouhodobě zabývá lhaním dětí. Její rada je jednoduchá. Podle Talwar je důležité neptat se dětí na otázky, na které už známe odpověď - tím jim totiž dáváme šanci, aby nám mohli zalhat. To, že děti začnou lhát je podle Talwar na jednu stranu dobré znamení, odkazuje totiž na probíhající vývoj mozku. Nepoctivost totiž vyžaduje určitou duševní námahu a nutí k představivosti. Děti se učí využívat informace ke svému prospěchu. Mnoho dětí tak začne experimentovat nejen se slovy, ale i s tónem svého hlasu. Nejčastěji pak děti učí této nové schopnosti ve věku 3-4 let.
Celý článek k přečtení na: http://zoommagazin.iprima.cz/historie/lze-vam-dite-tak-tohle-rozhodne-nedelejte