Letní průzkum: Až 46 % dětí rodičů samoživitelů v létě zůstane doma, zvyšující se inflace a nedostatek financí se podepisuje na rodinném rozpočtu

Datum publikace: 22. 06. 2022
Periodikum:
zena-in.cz
Šetření na energiích i potravinách, nulové úspory a nízké příjmy. To vše se podepisuje na rodinném rozpočtu rodičů samoživitelů. Děti proto často letní prázdniny stráví doma, v lepším případě u prarodičů. Na tábory se vydá jen 15 % z nich. To vyplynulo z rozsáhlého průzkumu, který provedla Asociace neúplných rodin mezi členy svého asistenčního programu VašeVýživné.cz. Dotazováno bylo na 500 rodičů.

„Ptali jste se, jestli se změní toto léto oproti tomu loňskému? Ano a razantně. Letos budu ráda, když syna vezmu alespoň v průběhu víkendů pod stan nedaleko našeho města. Kvůli tomu, že doslova žijeme od mé výplaty k výplatě, nepojede ani na tábor, ani se mnou na pár dní do přírody. Je mi z toho úzko a modlím se, aby se pro příští rok situace změnila,“ přiznává maminka Jana, která je na péči o syna Martina úplně sama a snaží se domoci se nezaplacených alimentů.

Nedostatek financí je u rodičů samoživitelů nejčastěji způsobený neplacením výživného, loňský rok situaci navíc zhoršila pandemie koronaviru a častá ztráta práce nebo brigád. „Místo toho, abych začala pořádně šetřit a oklepala jsem se z toho, co pandemie způsobila, ji okamžitě vystřídala inflace. Tímto tempem a kvůli cenám, které se neustále zvyšují, se bojím, abych brzy s dětmi neskočila bez střechy nad hlavou,“ zoufá si samoživitelka Monika.

Celý článek najdete zde: https://zena-in.cz/clanek/letni-pruzkum-az-46-deti-rodicu-samozivitelu-v-lete-zustane-doma-zvysujici-se-inflace-a-nedostatek-financi-se-podepisuje-na-rodinnem-rozpoctu

Související články:

medvídek