Léčba seboroické dermatitidy

Datum publikace: 21. 09. 2016
Periodikum:
lekarnickekapky.cz
Seboroická dermatitida je onemocnění, které nemá těžký průběh, ovšem s jeho projevy se potýkáme dlouhodobě. Nejčastěji postihuje kojence mezi 3. týdnem až 3. měsícem věku, znovu se objevuje v období puberty a může se vyskytnout i v dospělosti, s maximem okolo 40. roku života (zde postihuje 3 až 5 % populace). Výskyt převažuje zejména u mužů.

O onemocnění informuje portál lekarnickekapky.cz.

V průběhu života se onemocnění opakuje a způsobuje svému nositeli nemalou psychickou zátěž. První příznaky se objevují již od narození a u určitého procenta pacientů se onemocnění vrací v období puberty a dospělosti.

Co je seboroická dermatitida a jak se projevuje?

Seboroická dermatitida (seboroický ekzém, seborea) je často se vyskytující, vleklé onemocnění, které pacientům dlouhodobě znepříjemňuje život. Postihuje oblasti kůže s vyšším výskytem mazových žlázek. Příkladem je kštice, tváře, obočí, víčka, oblast za ušima a uši, hrudník, oblast mezi lopatkami a místa kožních záhybů. Kůže je zarudlá, nacházejí se na ní mastné šupiny až krusty, které místy splývají. V některých případech drobné šupinky mokvají a dochází až k jejich olupovaní (deskvamaci kůže).

Jak seborea vzniká? Co ji způsobuje?

Seboroickou dermatitidu řadíme mezi ekzematická onemocnění, ovšem nejedná se o alergickou reakci. Příčina není dosud zcela přesně známa. Svoji roli hraje genetika a i nadprodukce mužských pohlavních hormonů – androgenů. Díky nim se onemocnění vyskytuje v určitých věkových skupinách, v dospělosti pak zejména u mužů.

Vyšší sklon k onemocnění mají pacienti se zvýšenou činností mazových žláz, tedy s množstvím a také jakostí vyprodukovaného kožního mazu. Čím je produkce kožního mazu vyšší, tím snáze se oloupané kožní buňky spojují v drobné lupy a trápí pacienta nepříjemným pocitem svědění. K onemocnění se často přidružuje kvasinková infekce.

Z dalších příčin je možné jmenovat nadměrné pocení, nedostatatečnou hygienu, špatné stravovací návyky, změny v metabolismu, poruchy nervového systému a v neposlední řadě také emoční či fyzický stres, nebo klimatické podmínky.

U koho se s onemocněním můžeme setkat?

Onemocnění nejčastěji postihuje kojence mezi 3. týdnem až 3. měsícem věku, znovu se objevuje v období puberty a může se vyskytnout i v dospělosti, s maximem okolo 40. roku života (zde postihuje 3 až 5 % populace). Výskyt převažuje zejména u mužů.

Další postiženou skupinou, a to až z 83 %, jsou HIV pozitivní pacienti. Onemocnění je v tomto případě velmi rezistentní na léčbu. Seboroická dermatitida může být u těchto pacientů jedním z prvních signálů HIV pozitivity.

Proč se vykytuje onemocnění již v kojeneckém věku?

Výskyt v tak raném věku souvisí s vysokou produkcí hormonů – androgenů (po porodu se androgeny dostávají do těla novorozeněte přes placentu a jsou také produkované v těle miminka – konkrétně v kůře nadledvin). Androgeny zapříčiňují vysokou produkci mazových žláz.

2/3 dětí je postiženo lehkou formou tohoto onemocnění. Nejčastěji je lokalizováno ve kštici, obočí, v centrálních partiích obličeje – zde se vyskytují typické žlutavé šupiny tzv. crusta lactea. Onemocnění je často doprovázeno bakteriální (např. St. aureus, Ps. Aeruginosa) či mykotickou infekcí (např. C. albicans, Ep. floccosum).

Typicky se objevuje u dobře kojených dětí s tendencí k nadváze, a to nejčastěji v prvních 3 měsících života a až do 1,5 roku věku dítěte. Produkce hormonů následně ustává a znovu se oživí na počátku puberty.

Celé znění článku najdete na: http://www.lekarnickekapky.cz/leky/deti-a-maminky/lecba-seboroicke-dermatitidy.html

> další zprávy z médií

Lékařka, pacientka a pomocný personál