Kongenitální hypotyreóza

Datum publikace: 18. 07. 2017
Periodikum:
maminkov.cz
Jedná se o poměrně časté onemocnění štítné žlázy u novorozenců, ale čeští lékaři jsou velmi úspěšní v jeho včasné diagnostice.

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením nervové soustavy, zejména zpomalení psychického i fyzického vývoje, mentální retardaci, a také poruchám růstu. V České republice bylo toto onemocnění pro svůj relativně častý výskyt zařazeno k celoplošnému novorozeneckému screeningu, postižené děti jsou tedy zachyceny dříve, než má nedostatečná funkce štítné žlázy možnost se vůbec projevit a především miminko nějak poškodit. Odběr se provádí z kapky krve na kartičku během 2. – 3. dne života, stejně jako ostatní screeningová vyšetření, případně pak kontrolně z žilního odběru. Kongenitální hypotyreózou onemocní přibližně jedno dítě z 3500 živě narozených. Mnohem častěji se jedná o holčičku.

Za vznikem tohoto onemocnění většinou stojí porucha vývoje žlázy již během nitroděložního života a to buď jako úplné chybění nebo jako nedostatečná velikost.Tato porucha někdy bývá jen dočasná, pokud nedojde k poškození orgánu u dítěte, po určité době po narození a dostatečným dodávkám hormonů zvenčí se může funkce obnovit a miminko se uzdravit. Ve zbylých případech pak musí celý život brát hormony umělé, aby nedošlo nejen k poškození vývoje.

Celé znění článku naleznete na: https://www.maminkov.cz/zivot-s-miminkem/zdravi-a-nemoci-u-miminka/kongenitalni-hypotyreoza.html